Gündem Haberleri

  Polisten öğrenciye bayıltan biber gazı

  Murat DELİKLİTAŞ/İSTANBUL (DHA)
  13.05.2011 - 17:37 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Uluslararası Anayasa Kongresi’ni protesto etmek için okul dışında basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilere okul içinde müdahale eden polis, üniversite koridorunda biber gazı sıktı. Astım hastası olan bir kız öğrenci, biber gazının etkisiyle fenalaşınca arkadaşları tarafından hastaneye kaldırıldı.

  ÖĞRENCİ BAYILDI / FOTO GALERİ

  Beyazıt Gençlik Muhalefeti’ne mensup bir grup öğrenci saat 14.00 sıralarında konferansın yapıldığı Fen-Edebiyat Fakültesi’nde toplandı. Öğrenciler, kongrenin yapıldığı salonun yakınındaki koridordan geçerek basın açıklaması yapacakları Fen Fakültesi giriş kapısına gitmek istedi. Polis, kongrenin yapıldığı salona girme ihtimali üzerine öğrencileri koridorda durdurdu.  

  Yaşanan tartışmalar sonrasında polis, gruba biber gazıyla müdahale etti. Öğrenciler müdahale sırasında kaçışırken, arkadaşlarının soyadını bilmedikleri astım hastası Edebiyat Fakültesi Öğrencisi Hazal, gazın etkisiyle fenalık geçirdi. Hazal, arkadaşları tarafından taksiyle hastaneye kaldırıldı.

  Gerginliğin ardından fakültenin kapısına gelen grup adına açıklama yapan bir öğrenci, "İçeride özgürlükler tartışılırken, polis ve özel güvenlik basın açıklaması yapmak isteyen üniversitelilere biber gazı ve coplarla müdahale etti. Biz üniversitede özgürlük istiyoruz. Biz sahte demokrasi ve özgürlük yalanlarına inanmıyoruz" diye konuştu.

  Açıklama sırasında bazı öğrenciler biber gazının etkisinden kurtulabilmek için birbirlerine yardımcı olmaya çalıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı