Gündem Haberleri

  Polisten kimse kaçamayacak

  Murat KİBRİTOĞLU- Kübra POLAT/ADANA, (DHA)
  31.07.2009 - 11:43 | Son Güncelleme:

  Adana İl Emniyet Müdürü Salih Kesmez, polis helikopterine takılan ve Türkiye’de ilk kez kullanılmaya başlanan 1 milyon dolar değerindeki ‘Microvue’ adlı görüntülü takip cihazı ve kaçan otomobillerin lastiğini indirerek çevreye zarar vermeden durduran yol kapanını, ‘Huzur01’ adlı asayiş uygulamasında tanıttı.

  Özellikle ABD polisinin kullandığı ve Adana’daki polis helikopterine de takılan ‘Microvue’ adlı cihazı tanıtan Kesmez, suça karışanların, havada ve karada polisten kaçamayacağını söyledi. Türkiye’de ilk kez Adana’daki polis helikopterinde kullanılmaya başlanan cihazla gerektiğinde kenti kuş bakışı izleyebileceklerini belirten Kesmez, “Helikopterler genelde gece uçuşu yapamaz. Ancak bizim polis helikopterimiz gece uçabiliyor. Üzerine takılı projektörle gereken yere aydınlatma yapabiliyor. Yeni takılan cihaz sayesinde gece görüş kamerasının aktardığı görüntüleri 5 kilometre uzaktan dahi olsa, yerde taşınabilir bilgisayar sayesinde izleyebiliyoruz. Bu cihaz sayesinde, uçan da kaçamayacak, kaçan da” diye konuştu.

  Kısa bir süre sonra polis ekiplerine dağıtılacak yol kapanını da tanıtan Kesmez, bu sistem sayesinde de kaçan otomobillerin çevresine zarar vermeden durdurulabileceğini belirtti. Kaçan otomobillerin önüne atılması ile açılan kapanın üzerindeki içi boş çiviler sayesinde tekerleklerin havasının indiğini belirten Kesmez, yeni uygulamalarla Adana polisinin gücünü arttırdığını belirtti.

  1198 POLİSLE GENEL UYGULAMA
  Kent genelinde, polis helikopterinin de katılımı ile yapılan asayiş uygulamasına tüm şube müdürlüklerinden bin 198 polis katıldı. Kent giriş çıkışları, 48 sabit nokta, umuma açık yerlerle dernek ve lokallerde eş zamanlı yapılan uygulamada, şüpheli kişilerin kimlikleri kontrol edildi, sürücülere alkol muayenesi yapıldı. İl Emniyet Müdürü Salih Kesmez de, ekiplerle birlikte otomobil araması yaparak vatandaşlarla sohbet etti. İl emniyet müdür yardımcıları da, kimlik kontrolü ve üst araması yaparak uygulamaya katıldı. Kötü olaylara meydan vermemek için önlem almanın en etkili çözüm yöntemi olduğunu belirten Emniyet Müdürü Kesmez, genel asayiş uygulamasının belirli aralıklarla devam edeceğini söyledi. Kentte huzurun sağlanması için polisin tüm gücüyle çalıştığını belirten Kesmez, “Genel asayiş uygulamasına bugün itibari ile başladık. Belirli aralıklarla bu uygulama yapılacak. Kentimizde huzuru sağlayabilmek için bu işlem devam edecek. Uygulama sırasında vatandaşlarımızla konuştum. Yapılan işlemlerden çok memmunlar. Yapılan kimlik ve alkol kontrolü 2 dakika bile sürmüyor. Kontrollerimiz vatandaşımızın huzuru için yapılıyor" dedi.

  Asayiş uygulamasında 34 işyeri ve ev kontrol edildi, 7 işyeri hakkında işlem, 2 bin 527 kişi hakkında kimlik sorgulaması yapıldı. Aranan 13 kişi yakalanırken, 18 kişi de gözaltına alındı. Bin 474 araç kontrolü yapılırken, 82 aracın sürücüsüne toplam 15 bin 353 lira ceza kesildi, 5 araç trafikten men edildi. Ruhsatsız 1 pompalı tüfek, 1 kuru sıkı tabanca, 1 havalı tabanca, 1 elektrikli şok aleti, 8 kişide 18 gram ve birer içimlik olmak üzere 5 paket içimlik esrar ele geçti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı