Gündem Haberleri

  Polisten gazeteciye orantısız güç iddiası

  Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
  23.05.2011 - 17:05 | Son Güncelleme:

  ISPARTA’da, dün gece Fenerbahçe taraftarlarının şampiyonluk kutlamalarını görüntülemeye çalışan yerel Manşet Gazetesi muhabiri Bahadır Kodaloğlu, Valilik binasında 5 polis tarafından dövüldüğünü iddia etti.

  Olaydan sonra rapor alan Kodaloğlu, polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını söylerken, Isparta Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ise polisler hakkında idari soruşturma başlatılacağını açıkladı.

  Fenerbahçe’nin şampiyonluğunun ardından Isparta Hükümet Meydanı’nda düzenlenen kutlamaları haber yapmak isteyen yerel Manşet Gazetesi muhabiri Bahadır Kodaloğlu, polis tarafından Isparta Valiliği’ne götürüldükten sonra dövüldüğünü iddia etti. Kodaloğlu, kutlamalar sırasında görev yapan polisleri de görüntülediğini belirterek olayı şöyle anlattı:

  "Kutlamalar uzun sürdü. Polisler de kutlamaların sonuna kadar görev yaptı. Polisin aldığı güvenlik önlemlerini fotoğrafladım. Fotoğraflarını çektiğim polisler kolumdan tutarak zorla Valiliğe götürdü. Valilik binasında 5- 6 kadar polis tarafından tartaklandım. Çektiğim fotoğrafları zorla sildiler. ’Fotoğrafları silmezsen sana buradan çıkış yok’ diye tehdit ettiler."

  Olaydan sonra rapor alan Kodaloğlu, polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

  ‘SUSTURUN BUNLARI’ OPERASYONU

  Aktif Gazeteciler Derneği, yaşandığı iddia edilen olayla ilgili sert bir kınama yayınladı. Dernek Başkanı Ali Çokyaşa’nın imzasıyla yayınlanan kınamada, şu ifadelere yer verildi:

  "Pazar gecesi lig şampiyonu olan Fenerbahçe taraftarlarının kutlamaları sırasında görev yapan, sadece bu coşkuyu ve emniyetin almış olduğu tedbirleri halka duyurmak amacından başka bir şey taşımadan fotoğraf çeken bir gazeteci arkadaşımız, kendini bilmez emniyet görevlilerinin darbına maruz kalmıştır. Fotoğraf çektiği sırada gazeteci arkadaşımız karga tulumba valilik binasına sürüklenerek götürülmüştür. Fotoğraf makinesi elinden alınıp, çektiği fotoğrafları silmesi istenmiştir. ’Bu fotoğrafı silmeden bu kapıdan çıkamazsın, anandan emdiğini burnundan getiririz’ diye tehdit edilmiştir. Gazeteci arkadaşlarımıza karşı emniyet mensupları orantısız güç kullanarak vücudunun belli yerlerinde morluklar oluşmasına sebep olmuşlardır."

  GÜRKAN: KABUL EDEMEYİZ

  Isparta Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ise kusurlu olduğu tespit edilen personel hakkında idari soruşturma başlatılacağını söyledi. Böylesi bir olayın kabul edilemez olduğunu belirten Gürkan, "Konu bizzat İl Emniyet Müdürlüğümüzce takip edilecek ve kusurlu olduğu tespit edilen personel hakkında idari soruşturma başlatılacaktır" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı