Gündem Haberleri

  Polisler, BDP Genel Merkezi'nden ayrıldı

  DHA
  29.12.2009 - 09:26 | Son Güncelleme:

  Sabah saatlerinde haklarında, ‘zorla ifade vermeye götürülme kararı’ bulunan eski DTP milletvekillerinin sorgulanmak üzere alınması için Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) Genel Merkez binasına gelen polis, ellerinde dosyalarla geldikleri BDP’den yine aynı dosyalarla ayrıldı.

  Emniyet güçleri, haklarında “zorla ifade vermeye götürülme” kararı bulunan kapatılan DTP'nin eski milletvekilleri için BDP Genel Merkezine geldi.

  BDP Genel Merkezi binasına sabah saatlerinde gelen polisler, kapatılan DTP'nin eski milletvekilleri Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile BDP milletvekilleri Emine Ayna ve Selahattin Demirtaş ile görüşmek istedi.

  Polis ekibi, söz konusu milletvekillerinin parti genel merkezinde bulunmadığını tutanakla tespit ederek BDP'den ayrıldı.

  Ahmet Türk, Emine Ayna ve Selahattin Demirtaş'ın başka illerde görülen davalar kapsamında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde talimatla ifade vermeleri bekleniyor. Tuğluk'un da bu mahkemede devam eden yargılanması kapsamında ifade vermesi gerekiyor.

  BDP Muş Milletvekili Nuri Yaman, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kelepçeli demokrasinin, kelepçelerini kırmak için çalışıyoruz” dedi.

  Konuya ilişkin milletvekili arkadaşlarıyla değerlendirme yapacaklarını belirten Yaman, “Demokratik siyaset yolunun açılması konusunda hukuk içinde kalarak ne yapılması gerekiyorsa yapacağız” ifadesini kullandı.

  BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ise yaşananların hukuk dışı olduğunu savundu.

  Olayların Türkiye demokrasisine zarar vereceğini öne süren Binici, “Meclis'te 500'ten fazla dokunulmazlık dosyası var. Biz düşünce suçlarından dolayı bu dosyalara maruz kalıyoruz ama diğerleri hırsızlık, yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırma bir sürü kötü şeylerle... Bu tür tutumları kınıyorum. Biz mahkemeye falan da gitmiyoruz” diye konuştu.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı