Gündem Haberleri

  Polisler askerlik yapmayacak

  ANKARA
  24.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, polislerin askerliğine ilişkin çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

  Askerlik Kanunu’nda yeni bir düzenleme yaptıklarını açıklayan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: “Düzenlemeye göre, gerek polis akademisi mezunları, gerek iki yıllık yüksekokul mezunları, 10 yıl polislik görevini yaptıktan sonra askerliğini yapmış sayılacak. Şu anda 38 bin gibi bir yığılma var. Bunlar da yine aynı şekilde bu yasadan istifadeyle askerliğini yapmış olacaklar. Fakat 10 yılı tamamlamayanlar askerliklerini yapmamış olacaklar. Askere sevk edilecekler.”

  Askerdekiler terhis edilecek

  Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay da yeni düzenlemeyle polislerin askerlikten tamamen muaf olacaklarını belirtti. Atalay askerde 2 bin 500 civarında polis olduğunu belirterek “Onlar da bu kanun çıktığı anda terhis olacaklar. Konuyla ilgili tasarı bu şekilde yarın (bugün) büyük ihtimalle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelecek. Hükümet olarak tasarıyı kısa süre içinde yasalaştırmayı planlıyoruz. 1-2 hafta içinde de bunun yasalaşmasını arzu ediyoruz, planlıyoruz” dedi.

  "POLİSLİK MESLEĞİNİ YAPANLAR ASKERLİKTEN MUAF OLACAKLAR”

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, polislerin  askerlik konusunu düzenleyen kanun tasarısının TBMM'ye gönderildiğini bildirerek,  “bundan sonra polislik mesleğini yapanlar askerlikten muaf olacaklar” dedi.

  Beşir Atalay, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Toplantısı için  bulunduğu parti genel merkezinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.  Atalay, polislerin askerliğiyle ilgili kanun tasarısına ilişkin soru üzerine  şunları söyledi:

  “Polisin askerlik konusunu yeniden düzenleyen yasa tasarısı TBMM'ye  intikal etti. Planımız, bu hafta komisyonda görüşülmesini sağlamak ve hemen  önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulundan da geçirmek, yasalaşmasını sağlamak.

  Gönderdiğimiz tasarının özü şu; bundan sonra polislik mesleğini yapanlar  askerlikten muaf olacaklar. Yani tamamen muaf olacaklar, askerlik yapmayacaklar.  Hangi okuldan mezun olarak gelirse gelsin polislik mesleğinde görev yapıyorsa  askerlik yapmayacak.”

  KANUN TASARISI, TBMM BAŞKANLIĞINA SUNULDU

  Emniyet teşkilatında 10 yılını doldurmuş  polislerin askerlik yapmamasını düzenleyen kanun tasarısı, TBMM Başkanlığına  sunuldu.

  Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısına göre,  Emniyet Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatı kadrolarında bulunan ve Emniyet  Hizmetleri Sınıfına mensup personel ile mezun olup göreve başlamak kaydıyla polis  eğitim ve öğretim kurumlarında öğrenim görmekte olanlar ve bu kurumların giriş  sınavlarını kazanmış olanlardan askerlik hizmetini yapmamış olanların askere celp  ve sevk işlemleri ertelenecek.

  Bu yükümlülerden Emniyet teşkilatında 10 yıllık hizmet süresini  tamamlayanlar; askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Bu yükümlüler ile  ilgili bilgiler, İçişleri Bakanlığı tarafından Milli Savunma Bakanlığına  gönderilerek nüfus kayıtlarına işlenmesi sağlanacak.

  Tasarıya göre, 10 yıllık süre, polis eğitim ve öğretim kurumlarından  mezun olarak fiilen göreve başlanılan tarihte başlayacak. 10 yıllık süre  tamamlanmadan herhangi bir nedenle Emniyet teşkilatından ayrılan veya başka  kuruma nakledilen veya bu süre içinde meslekten ilişiği kesilen personel, genel  hükümlere göre askerlik hizmetini yerine getirecek.

  Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, bu kapsama giren  personelden, halen askerlik hizmetlerini yerine getirmekte olanların, askerlik  hizmetleri durdurularak terhis edilecek ve görevlerine iade edilecek.

  Tasarının gerekçesinde; son yıllarda yeni yerleşim birimlerinin  kurulması, nüfus artışı ve mülki yapılanmada meydana gelen değişikliklerin,  Emniyet teşkilatının iş yükünü ve personel ihtiyacını sürekli arttırdığı ifade  edildi. Gerekçede, “2000 yılında 43 milyon 527 bin 648 olan polis bölgesi  nüfusu, 2009 yılında 55 milyon 489 bin 666'ya çıkmıştır. Bunun yanında, 2007  yılında 81 ilde 711 ilçe polisin sorumluluk alanındayken, 2010 yılında 81 ildeki  bütün ilçelerin (892 ilçe) polisin görev alanına girmesi dolayısıyla,  teşkilatlanma açısından da yaklaşık yüzde 25'lik bir büyüme olduğu  görülmektedir” denildi.

  Polisin öncelikli görevlerinden birinin de kanun dışı toplumsal  hareketlere karşı mücadele oluğuna dikkati çekilen gerekçede, toplumsal olaylara  müdahale eden çevik kuvvet şube müdürlüklerinde, askerlik hizmetini henüz  yapmamış olan polis memurlarının tüm çevik kuvvet personeline oranının yüzde 60,7  olduğu kaydedildi.

  Gerekçede, “Askerlik hizmetini yapmamış olan çevik kuvvet polislerinin  askere alınmaları, çok önemli güvenlik açıkları oluşturabilecektir” denilerek,  AB ülkelerinin hiçbirinde “polis” olarak çalışanlara askerlik görevi  yaptırılmadığı ifade edildi.

  Tasarının gerekçesinde, Emniyet teşkilatında, 213 bin 959 polisin (amir  ve memur) görev yaptığı; bunlardan 36 bin 213'ünün henüz askerliğini yapmadığı, 2  bin 202'sinin ise halen askerde olduğu, Emniyet teşkilatında askerlik hizmetini  tamamlamamış 38 bin 415 personel bulunduğu, bu sayının, toplam mevcudun yüzde  18'ine tekabül ettiği belirtildi. Ayrıca askerlik hizmetini tamamlamamış 38 bin  415 personelin, 10 bin 55'inin (yüzde 26'sı) lisans, 28 bin 360'ının (yüzde 74;ü)  ise ön lisans mezunu olmak üzere tamamının yüksek öğrenim mezunu olduğu  kaydedildi.
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı