Gündem Haberleri

  Polisin 'sicilime yazılır' korkusu

  ANKA
  22.02.2006 - 13:31 | Son Güncelleme:

  Kimi zaman ağır baskı ve gerilim altında çalışan bu nedenle psikolojik yıpranmaya uğrayan emniyet görevlilerinin, "sicilime yazılır" kaygısıyla profesyonel yardım almaktan kaçındıkları iddia edildi. İntihar eden güvenlik görevlisi sayısının yıllar itibariyle alınan önlemler sayesinden 20’li rakamlardan 10’lu rakamlara indiği bildirildi.

  Son bir haftada TBMM’de, İstanbul’da ve Adana’da birbiri ardına yaşanan polis cinnet ve intiharları, ağır görev şartları olan polislere yönelik psikolojik yardımın yeterli olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi.
  İçişleri Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre, alınan önlemler sayesinde son yıllarda intihar eden güvenlik görevlilerinin sayısı giderek azaldı. 2003 ve 2004’te 20’li rakamlarda olan intihar eden polis sayısı, 2005’te 17’ye düştü.

  'EMNİYET’TE 42 PSİKOLOG VAR'

  Rehberlik ve Danışma Büro Amirlikleri (RDBA), psikolojik desteğe ihtiyaç duyan emniyet görevlilerine yardım için Merkezde Personel Daire Başkanlığı’na, il emniyet müdürlükleri, Polis Akademisi, Polis Koleji, Polis Meslek Yüksek Okulları ve Polis Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde ise doğrudan yöneticiye bağlı olarak kuruldu.
  Ağır görev koşullarında yıpranan emniyet görevlilerine destek olmak için çalışan amirlikler 2 Mart 2004’te bir yönetmelik dahilinde yürürlüğe girdi.

  Amirlikler, 81 il emniyet müdürlüğü, 25 polis meslek yüksek okulu, dört polis eğitim merkezi müdürlüğü, iki polis koleji müdürlüğünde bulunuyor. Polis Akademisi Başkanlığı ve merkezde Personel Daire Başkanlığı içindekilerle birlikte 114 birimde psikolojik yardım birimi yeralıyor. Polislerin sorunlarını saptamak, bu sorunların kendisine ve çevresine zarar verme, intihar girişimi, intihar gibi vahim sonuçlara yolaçmasından önce belirlenecek çözüm sürecinde kendilerine yardımcı olmak ve rehabilitasyonla yeniden teşkilata kazandırmak amacıyla kurulan amirliklerde fakültelerin Psikoloji/Psikolojik Danışmanlık bölümlerinden mezun psikologlar ve psikolojik danışmanlar görevlendiriliyor. Eksik birimlerdeki uzmanların da tamamlanmasına çalışılıyor.

  'SİCİLİME YAZILIR’ KAYGISI BOŞ'

  Emniyet teşkilatında son yıllarda önemi farkedilerek alınan önlemlere karşın, polisler arasında "profesyonel yardım alırsam sicilime işlenir" gibi bir kaygının ortaya çıktığı ancak bunun geçersiz olduğu belirtildi. Emniyet yetkilileri sorunla karşılaşan emniyet görevlilerine yönelik profesyonel yardımın ağır psikiyatrik tedavi içermediğini, kısa süreli danışmanlık hizmetlerinden sonra yardım alan polislerin sorunlarından büyük ölçüde kurtularak ya aynı göreve ya da farklı bir göreve başlatıldıklarını bildirdiler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı