Gündem Haberleri

  Polisin Kadınlar Günü dayağına hapis

  A.A
  12.05.2011 - 18:39 | Son Güncelleme:

  Beyazıt Meydanı'nda 6 yıl önce 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında yapılan izinsiz gösteriye müdahale eden 54 polisten 6'sı, “kasten yaralamak” ve “aşırı şiddet kullanmak” suçlarından 5 ay ile 1 yıl 9 ay arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.

  KADINLAR GÜNÜ'NDE KADINLARA POLİS DAYAĞI

  İstanbul 4. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, taraf avukatları katıldı.

  Davayı karara bağlayan hakim Yavuz Öztürk, sanıklardan Cihan Uçar'ı, TCK'nın “kasten yaralamak” suçunu düzenleyen 86. maddesi uyarınca 1 yıl 9 ay hapisle cezalandırdı.

  Sanıklardan Murat Cürebal ve Ali Osman Parlar'a da “yoğun kast altında 2 kadına aşırı şiddet kullandıkları” gerekçesiyle 10'ar ay hapis cezası veren hakim Öztürk, Süleyman Bilgin, Yunus Küncü ve Erdem Başak'ı da “Yoğun kast altında bir kişiye aşırı şiddet kullanmak” suçundan 5'er ay hapis cezasına
  çarptırdı.

  Hakim Yavuz Öztürk, diğer sanıkların ise üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair yeterli inandırıcı ve kesin delil elde edilmediğinden beraatlarına karar verdi.

  İDDİANAMEDEN

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıkların 6 Mart 2005 tarihinde Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görevli oldukları ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Beyazıt Meydanı'nda düzenlenen gösteride görev aldıkları belirtiliyordu.

  Sanıkların izinsiz gösteriye müdahale ettikleri kaydedilen iddianamede, mülkiye başmüfettişleri Şafak Basa ve Mehmet Ali Özkılınç, polis başmüfettişleri Ahmet Köse ve Nail Aylaç tarafından düzenlenen raporda, bazı polis memurlarının göstericilerin dağıtılmasında yetkilerini aşarak orantısız güç uyguladıkları, copu usulüne uygun kullanmadıkları, etkisiz hale getirilen bazı göstericilere tekme attıklarının tespit edildiğini bildirdikleri anlatılıyordu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı