Gündem Haberleri

  Polisin isyanı

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ndeki 2 arkadaşlarını saldırıda kaybeden 3 bin polis, dün cenaze töreninden önce İstanbul Valiliği'ne yürüdü.

  Ellerinde bayraklarla, öfke içinde sloganlar atarak yürüyen polisler, Başbakan Ecevit ve Adalet Bakanı'nı istifaya davet ettiler.

  Gaziosmanpaşa'da 2 meslektaşlarını teröre kurban veren Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı yaklaşık 3 bin polis, dün sabah önce İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki binasına oradan da İstanbul Valiliği'ne yürüdü.

  Polisin isyanı, Bayrampaşa'daki Çevik Kuvvet Müdürlüğü'nde dün sabah 07.30'da yapılan içtima sırasında patlak verdi. Çevik Kuvvet Şube Müdürü Mehmet Akdoğan'ın, sabah içtimasına geç gelmesi, bir gün önce teröre 2 şehit vermenin üzüntüsünü yaşayan polisleri çileden çıkarttı. Yağmur altında bekletilen polisler, Çevik Kuvvet Şube Müdürü'nü yuhalayıp ıslıkladılar. Ortamın en gergin anında, polislerden ölümleri halinde haber verilecek yakınlarının adres ve telefonları istenmesi bardağı taşıran son damla oldu. Bazı polislerin ‘‘Yürüyelim’’ haykırışları üzerine, Çevik Kuvvet sokağa döküldü.

  Bayrampaşa'daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde toplanan 3 bin polis, saat 09.00 sıralarında resmi kıyafetli olarak ellerindeki Türk Bayrakları ile Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne yürüyüşe geçti. Yolun bir kısmını trafiğe kapatarak yürüyen polis memurları, görevli meslektaşlarının kendilerine katılmasını istediler. Burada sloganlar atan grup, yol üzerinde yeni katılımlarla İstanbul Valiliği'ne doğru yürüyüşe geçti. Arkalarında otobüs, minibüs gibi araçların da bulunduğu kortej, Aksaray üzerinden Ordu Caddesi'ne geçen polisler, Valilik binası önünde oturma eylemi başlattı ve Vali Erol Çakır'ı istifaya davet etti.

  MÜDÜR ZOR KONUŞTU

  Polislerin sloganlarla sürdürdükleri eylem sırasında, İstanbul Valiliği'nden çıkarak polislere hitap eden Emniyet Müdürü Kazım Abanoz, şehitlere Tanrı'dan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi. Polislerin ‘‘Bizi satanı biz de satarız’’ sloganları arasında güçlükle konuşan Abanoz, ‘‘Zorla bir şey yapmamız olmaz’’ dedi. Abanoz, şunları söyledi:

  ‘‘Biz devlet güvenlik kuvvetleriyiz. Biz terörist gruplarla mücadelede görevliyiz. Tabii ki bu görevimiz sırasında, canımız arkadaşlarımız şehit düşüyor. Tabii ki alnımızda şahadet varsa, şehit de oluruz bu devlet uğruna.’’

  İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ve Emniyet Genel Müdürü Turan Genç'in de şehitlerin cenaze törenine katılmak üzere yolda olduğunu anlatan Kazım Abanoz, polislerin tepkilerinin sürmesi üzerine de, ‘‘Tepkimizi yeterli şekilde gösterdik. Lütfen sorumluluğumuzu bilelim. Sağduyulu davranalım’’ dedi. Abanoz'un konuşmasının ardından oturma eylemini bitiren grup, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne dönüşe geçti.

  SİRENLERLE DESTEK

  Aksaray Metro önünde ilçe çevik kuvvet büro amirliklerinde görevli polisler de gruba katıldı. İlçelerde görevli polis memurlarının da araç sirenlerini çalarak destek verdikleri polisler, 1.5 saat süren yürüyüşlerinin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde cenaze törenine katıldılar.

  BURSA'DA DA YÜRÜYÜŞ

  İstanbul'da 2 polis memurunun şehit edilmesini ve af yasasını protesto etmek amacıyla Bursa'da da 500 kadar polis, İstiklal Marşı okuyarak, 2 kilometre yürüdü. Bursa Emniyet Müdürü Aydın Genç’in engelleme girişimine aldırmayan polisler, yürüyüşlerini tamamladılar.

  Ağızlarını bıçak açmadı

  Şehit polislerin cenaze töreninde, Çevik Kuvvet'in öfkeli sloganlarına hedef olan İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Emniyet Genel Müdürü Turan Genç ve İstanbul Valisi Erol Çakır'ın ağzını bıçak açmadı. Protestocu polisler, Tantan'a, ‘‘Tantan uyuma polisine sahip çık’’ mesajını verirken, ‘‘Pasif müdür istemiyoruz’’ sloganı hem Turan Genç'i, hem de İstanbul Emniyet Müdürü Kazım Abanoz'u hedef aldı. Polisler, kendilerini sakinleştirmeye çalışan Vali Erol Çakır'ı da, yuhlayarak susturdular.

  Af afişlerini parçaladılar

  Öfkeli polisler, duvarlara yapıştırılmış ‘Af’ ile ilgili afişleri de parçaladılar. Ellerinde, saldırı haberlerinin yeraldığı gazeteleri taşıdılar.

  Protestocu polislere, vatandaşlar da güzergáh boyunca alkışlarla ve Türk Bayrağı sallayarak eşlik ettiler.

  Polisler yürürken ‘Gençlik Marşı’nı da söylediler.

  Telsiz aracılığıyla arka gruptaki arkadaşlarıyla irtibat kuran polisler, slogan ve yürüyüş konusunda direktif verdiler.

  Cenaze kortejinin önüne geçirilmeye çalışılan ‘Mehmet Ağar’ yazılı çelenk, polisler tarafından parçalandı.

  Star Kameramanı Ertuğrul Uzunoğulları ile Milliyet Muhabiri Veysi Şahin, öfkeli polisler tarafından tartaklandı.

  Cenaze töreninin düzenleneceği Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğüne gelen protestocu polisleri, İstanbul Valisi Erol Çakır ve Emniyet Müdürü Kazım Abanoz sakinleştirmek istedi. Yuh çeken polisler, bir ara yine beylik silahlarını havaya kaldırdılar.

  İstanbul Emniyet Müdürü Kazım Abanoz, gazetecilerin soruları üzerine eylem için, ‘‘Aşırı, fazla oldu. Bu kadar tepkiye gerek yoktu’’ dedi.

  Polisin, silah kullanma yetkisi

  2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu'nun 16'ncı maddesine göre, polisin silah kullanma yetkileri şöyle:

  Nefsini müdafa etme durumunda.

  Başkasının canına, ırzına yönelik bir saldırıyı önlemek için.

  Ağır cezayı gerektiren bir suçtan mahkûm olan kişilerin kaçmaları veya saldırganlığı durumunda.

  Karakolun veya görevli bulunduğu yerin korunması sırasında.

  Ağır cezalık bir suçta şüphelinin arandığı yerden çıkan, kaçan ve dur emrine rağmen durmayan kişinin ele geçirilmesi için.

  Ağır cezalık bir suçtan sanık ya da mahkûm olup da aranmakta olan kişinin yakalandıktan sonra dur emrine rağmen, kaçmaya teşebbüs etmesi halinde.

  Görevli iken silahını teslim etmesini emrettiği halde, karşı gelen kişilerin tecavüzlerini ve karşı koymalarını önlemek için.

  Polisin vazife yapmasına toplu halde karşı gelinmesi halinde.

  Devlet nüfuz ve icraatına silahlı olarak karşı gelinmesi halinde.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı