Gündem Haberleri

  Polise 'kasklı müdahale' cezası: 3 bin TL

  Mesut Hasan BENLİ / ANKARA
  12.04.2016 - 09:25 | Son Güncelleme:

  1 Mayıs gösterisi sırasında gözaltına aldığı şüphelinin ensesine kaskı ile vuran polis memuruna, yaralama suçundan 3 bin TL para cezası verildi. Sanık polis memuru ifadesinde, “Göstericilere kask elimdeyken müdahale ettiğimiz için bu kask hafif şekilde temas etmiş olabilir” dedi.

  İddianameye göre Burkay Doğan, 1 Mayıs 2014 tarihinde Ankara’da yapılan gösteriye katıldı. Göstericilerin yolu trafiğe kapatması nedeniyle polis dağılmaları uyarısında bulundu. Uyarılara rağmen göstericilerin dağılmaması nedeniyle gözaltı işlemi yapıldı. Doğan da Ziya Gökalp Caddesi üzerinde gözaltına alındı. Gözaltı işlemini yapan polis memuru S.Y, Doğan’a K182 numaralı kaskı ile vurarak ensesinde yaraladı.

  POLİSE KASK DAVASI

  Doğan’ın gözaltı işlemi de arkadaşı tarafından cep telefonuyla saniye saniye kaydedildi. Doğan ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Doğan, avukatı Faruk Çayır, aracılığıyla kendisini yaralayan K182 kask numaralı polisten şikayetçi oldu. Polis memuru hakkında “Zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması sureti ile yaralama” suçundan dava açıldı.

  'HAFİF ŞEKİLDE TEMAS OLABİLİR'

  Polis memuru S.Y. ifadesinde orantısız güç kullanmadıklarını belirterek, “Olay sırasında hava oldukça sıcaktı. Taktığımız kask bizi terlettiği için çıkartmak zorunda kaldım. Göstericilere kask elimdeyken müdahale ettiğimiz için bu kask hafif şekilde temas etmiş olabilir. Ancak hiçbir şeklide bunu yaralama amaçlı kullanmadık” dedi.

  'ENSEME VURDU'

  Davanın karar duruşması önceki gün Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesinde yapıldı. Müşteki Burkay Doğan, olaylar sırasında sivil polisler tarafından yakalandığını belirterek, “Sanık yere düşen kaskını alarak kaskı ile enseme vurdu. Olaydan sonra rapor aldım” açıklamasını yaptı. Mahkeme, sanık polisin “kasten yaralama” suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirterek, sanığın 3 bin TL para cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı