Gündem Haberleri

  Polise iki roket

  Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA
  21.09.2013 - 01:56 | Son Güncelleme:

  Ankara'da Emniyet Genel Müdürlüğü'nün (EGM) ek binası ve Polisevi’ne roketatarlı saldırı sonucu şans eseri sadece maddi hasar oluştu. Saldırganlar, ilk önce Çetin Emeç Bulvarı’nda, EGM ve Polisevi’ni gören kaldırım kenarındaki çalılıklara saklandı. Kısa süreli hazırlıktan sonra saat 21.30’da önce EGM’nin yeni yapılan ek binasına, 3 saniye sonra da Polisevi'ne iki roket attılar. Özel timle çatışmaya giren saldırganların biri ölü diğeri yaralı olarak ele geçirildi. Saldırganlardan ölenin daha önce AK Parti Genel Merkezi’ne LAW silahlı saldırı gerçekleştiren Muharrem Karataş olduğu belirlendi. Yaralı olarak ele geçirilen saldırganın da Serdar Polat olduğu ifade edildi.

  ANKARA'DA ROKETATARLI SALDIRI / FOTO GALERİ

  Roketlerin birisi EGM’nin sosyal hizmetler ek binasının 3. katının duvarına diğeri ise Polisevi’nin 1. katının duvarına isabet etti. Genel Müdürlük ile Polisevi’nin ortasındaki benzinliğe roketlerin isabet etmemesi ise büyük bir faciayı önledi. Patlamaların ardından olay yerine çok sayıda terör, özel harekat ve istihbarat polisi sevk edilirken iki bina da güvenlik şeridi ile çevrildi.

  KENTTE ALARM VERİLDİ

  Olası bir üçüncü patlama ihtimaline karşı da bomba imha uzmanları bölgede geniş çaplı inceleme yaptı. Olay yerine ayrıca frekans karıştırcılar gönderildi. Ek binada mesai bitimi nedeniyle az kişinin bulunduğu, Polisevi’nde ise misafirlerin olduğu öğrenildi. Patlamanın ardından Polisevi’nde kalanlar kendilerini panikle dışarı attı. Kentte alarm verildi. Birçok yol trafiğe kapatıldı.

  İŞTE ELE GEÇİRİLEN SİLAHLAR, EL BOMBALARI VE SALDIRGANLARA AİT SIRT ÇANTASI / Foto Galeri

  SALDIRIDAN SONRA KAÇTILAR

  Çalılıklar arasından kaçan saldırganları yakalamak için geniş çaplı çalışma başlatıldı. Saldırının gerçekleştiği noktada yapılan aramalarda ise bir sırt çantası, patlamamış roketatar mermisi ve sol bir örgüte ait olduğu belirtilen flama bulundu. Roket incelenmek üzere götürüldü. Saldırganların şiddetli patlamanın ardından paniğe kapılarak üçüncü roketatarı atmadan olay yerinden kaçtıkları değerlendiriliyor.

  ANKARA'DA POLİSEVİNE ROKETLİ SALDIRI

  KEŞİF YAPMIŞLAR

  Terör uzmanları saldırının gerçekleştirildiği yer göz önüne alındığında saldırganların önceden keşif yaptığı değerlendirmesinde bulundu. Uzmanlar, “Seçilen nokta her iki binayı da hedefleyecek bir yer. Kör nokta olması MOBESE ve güvenlik kameralarının noktayı görmemesi de saldırganların yeri bilinçli seçtiklerini gösteriyor. Ayrıca bulunan nokta kısa sürede hem araçla hem de Dikmen Vadisi içine giderek kaçma olanağı sağlayan bir yer. Saldırganların saldırıyı gerçekleştirmek için bilinçli bu yeri seçtikleri belli” dediler.

  SALDIRGANLARI TAKİP KÖPEKLERİ BULDU

  Yapılan ilk değerlendirmenin ardından saldırının DHKP-C tarafından yapıldığı belirtildi. Ankara Dikmen'deki roketatarlı saldırının ardından kayıplara karışan saldırganların izini eğitimli takip köpekleri buldu.

  Polise iki roket

  BİRİ ÖLÜ BİRİ YARALI

  Saldırgan iki kişi olaydan 30 dakika sonra Konya Yolu’nda yaya olarak tespit edildi. İz süren polis köpeklerinin de kullanıldığı takiple durdurulan saldırganlar özel harekat polisi ile çatışmaya girdi. Saldırganlardan biri olay yerinde ölürken, diğeri yaralı olarak ele geçirildi. Saldırganlardan ikisinin de üzerinde tabanca ve el bombaları bulundu. Saldırganların el bombasını atmaya fırsat bulamadan vuruldukları öğrenildi.

  İŞTE YARALI YAKALANAN SALDIRGAN / Foto Galeri

  AK PARTİ'YE SALDIRAN KİŞİ

  Saldırganlardan ölenin daha önce AK Parti Genel Merkezi’ne LAW silahlı saldırı gerçekleştiren Muharrem Karataş olduğu belirlendi. Yaralı olarak ele geçirilen saldırganın da Serdar Polat olduğu ifade edildi.

  Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara'da Polisevi'ne saldırıda bulunduktan sonra yakalanan ve polisle girdiği çatışmada yaralanan teröristin kaldırıldığı hastanede ameliyat edildiğini ve hayati tehlikesinin bulunmadığını bildirdi.

  İÇİŞLERİ BAKANI GÜLER'DEN SALDIRI AÇIKLAMASI

  Polise iki roket

  MERMİ İZİNİN ÜZERİNE TÜRK BAYRAĞI ASILDI

  Dikmen’deki Emniyet Genel Müdürlüğü ek binası ve polisevine yapılan roketatarlı saldırı sonrası, mermilerden birinin isabet ettiği Emniyet Genel Müdürlüğü ek binasındaki mermi izinin üzerine Türk Bayrağı asıldı.

  Polise iki roket

  ONARIM VE TEMİZLİK ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

  Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait binalara yapılan saldırının ardından sabah saatlerinde onarım ve temizlik çalışmaları başlatıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı