Gündem Haberleri

  Polis TSE'ye hazırlanıyor

  Hürriyet Haber
  26.07.2001 - 15:09 | Son Güncelleme:

  TSE ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliği ile hazırlanan Polis Meslek Standartları, TSE Genel  Sekreteri Osman Örnek tarafından Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çakır’a sunuldu.

  Ertuğrul Çakır, Emniyet Genel Müdürlüğü Dikmen Binası’nda  düzenlenen törende yaptığı konuşmada, güçlü ve profesyonel polisin  ancak, eğitim bilimi esasları doğrultusunda verilen etkin bir eğitim ile sağlanabileceğini kaydetti.

  Meslek standartlarının oluşturulmasının polisin etkin eğitimi için yapılan çalışmalardan biri olduğunu belirten Çakır, TSE ve Emniyet  Genel Müdürlüğü uzman personelinin birlikte yürüttüğü bu çalışma ile  polislik mesleğindeki 12 hizmet branşının standartlarının  belirlendiğini söyledi.

  TSE BELGESİ ALMIŞ TÜRK POLİSİ

  TSE Genel Sekreter Yardımcısı Enver Başarır da, Türkiye’de  standardizasyon alanında büyük bir sıkıntı olmadığını ancak,  standartların uygulanmasında sıkıntı olduğunu söyledi. Standartların  raflarda kalmamasını, uygulanmasını isteyen Başarır, "Burada Emniyet  Genel Müdürlüğü’ne büyük görev düşüyor. Bu standartları nihai hedef  olarak görmemeliler. Bu standartları daha iyi noktalara taşımak için  çalışmalılar" diye konuştu.

  Standart hazırlanması çalışmasının başka bir çalışmaya da  başlangıç olmasını dileyen Başarır, şöyle konuştu:

  "İnşallah, TSE ile Emniyet Genel Müdürlüğü uluslararası alanda  bir ilke daha ortak olacak. Bu, Emniyet Genel Müdürlüğü ile TSE  uzmanlarının hazırladıkları standartlara göre TSE Belgesi almış Türk  polisidir. Çok yakın bir zamanda bu töreni de yapacağız. Türk polisine hazırlanmış olan bu standartların uygulanmasında gösterdikleri  başarının yanı sıra belgelenmiş Türk Polisi olarak belge vereceğiz."

  MESLEK STANDARTLARININ ÖNEMİ

  TSE Meslek Standartları Hazırlık Komisyonu Başkanı Hilmi  İsmailoğlu da konuşmasında, meslek standartlarının belirlenmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

  Standartların her konunun optimum çözümünü veren ve teknoloji  ihtiva eden dokümanlar olduğunu kaydeden İsmailoğlu, "Bu dokümanlarda neyin nasıl yapılacağı, hangi özelliği taşıyacağı, bu özelliklerin nasıl ölçüleceği, yapılan işin nasıl değerlendirileceği hüküm altına  alınmıştır" diye konuştu.

  Emniyet Genel Müdürlüğü’nün meslek standartları dahil pek çok  madde, mamul, usül ve hizmet standardına ihtiyacı olduğunu düşündüğünü ifade eden İsmailoğlu, standartların getireceği yararlardan bazılarını şöyle sıraladı:

  "Standartlar, seri üretimi ve ihtiyaca uygun kaliteyi, her türlü  faaliyette verimin arttırılmasını, ihtiyaçlarla ilgili olarak  kolaylıkla karşılaştırma ve tercih yapılmasını sağlar."

  12 AYRI BİRİM

  Emniyet Genel Müdürlüğü Eğitim Daire Başkanı Fevzi Erdoğan da,  güvenlik hizmetlerindeki kaliteyi arttırmak ve sürekliliğini sağlamak  amacıyla meslek standartlarının belirlendiğini söyledi.

  Erdoğan, "Asayiş polisi, bomba uzmanı, çevik kuvvet polisi,  eğitim polisi, genel hizmet polisi, güvenlik polisi, mali polis,  narkotik polisi, olay yeri inceleme polisi, organize suçla mücadele  polisi, terörle mücadele polisi, trafik polisi" olmak üzere 12 hizmet birimin standartlarının belirlendiğini anlattı.

  Erdoğan, bu standartları hazırlama nedenleri konusunda ise şunları söyledi:

  "Polisin eğitim ihtiyacının belirlenmesi, eğitim programlarının  geliştirilmesi, çalışanların performans değerlendirmeleri ile sistem,  süreç analizlerinin yapılması, yeterlilik testinin geliştirilmesi,  yapılan hizmetlerin amaca uygunluğunun test edilmesi gibi faaliyetlerde meslek standartlarından yararlanılacaktır."

  Daha sonra TSE Genel Sekreteri Osman Örnek, Ertuğrul Çakır’a "Polis Meslek Standartları Belgesi"ni sundu. Çakır da Örnek’e  Emniyet Genel Müdürlüğü adına bir plaket verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı