Gündem Haberleri

  Polis, Parisa’nın peşinde

  Ali AKSOYER/İSTANBUL
  06.02.2005 - 01:31 | Son Güncelleme:

  Cihangir’deki evinde bıçaklanarak öldürüldükten sonra yakılmak istenen fotoğraf sanatçısı ve dağcı Mehmet Gülbiz’in İranlı sevgilisi Parisa Ehteshamna’nın cinayet sabahı evde görüldüğü bildirildi. Polis, cinayetin kilit ismi Parisa’nın peşine düştü.

  TIME, Newsweek, Focus, Der Spiegel, National Geographic gibi, ABD’den Japonya’ya kadar dünyanın en ünlü haber ve aktüalite dergileriyle çalışan fotoğraf sanatçısı ve dağcı Mehmet Gülbiz’in vahşi bir cinayete kurban gitmesi, büyük yankı uyandırdı. Polis, 37 yaşındaki Gülbiz’in İranlı kız arkadaşı Parisa’yla arasının bir süredir bozuk olduğunu, ama görüşmeye devam ettikleri belirledi. Polis, Gülbiz’in son dönemde üzerinde çalıştığı işleri ve diğer kız arkadaşlarını da araştırıyor.

  İZMARİTTEN DNA TESTİ

  Katilin cinayetten sonra yakmak istediği eve itfaiyenin su sıkması nedeniyle kanıtların çoğu yok oldu. Olay yeri inceleme ekipleri, evde sigara izmaritleri, kullanılmış bir prezervatif, bir miktar esrar, bir viski ve bir de tekila şişesi buldu. Sigara izmaritlerinden DNA örneği alınabileceği bildirildi.

  Polis, çok sayıda bıçak darbesiyle öldürülen Mehmet Gülbiz’in el ve ayaklarının bağlı olmadığını, bir dağcı ipinin sağ bileğine bağlı, diğer ucunun boş olduğunu söyledi. Bu arada içkilerin evde yangın çıkartmak için kullanımış olabileceği de öne sürüldü.

  ÜÇÜNCÜ KİŞİ KİM

  Mehmet Gürbiz’in yakın arkadaşı, illüstratör ve karikatürist Mustafa Kalemci, ‘Mehmet sigara içmezdi. Uyuşturucu asla kullanmazdı. İçkiyi de çok ölçülü içerdi. İranlı kız arkadaşı da sigara içmezdi. Sigara ve esrar, evde üçüncü bir kişinin varlığını işaret ediyor’ dedi.

  İki laptopu, bazı fotoğraf makineleri ve cep telefonu katil tarafından alınan Mehmet Gülbiz’in evinin daha önce soyulduğu, bu yüzden gizli bir bölme yaptırarak, kıymetli kamera ve objektiflerini burada sakladığı belirlendi. Polis, katilin gizli bölmeyi bulamadığını, bu bölmedeki makinelerin yerinde durduğunu söyledi.

  Görev başında

  Mehmet Gülbiz, yurtdışındaki ajans ve basın organlarının Türkiye’de çalışmayı tercih ettikleri bir isimdi. Türkiye’de Atlas Dergisi’nde de görev yapan Gülbiz, dünyanın tanınmış ajansları SİPA ve Focus’un Türkiye’deki anlaşmalı fotoğrafçısıydı. Time, Newsweek, Focus, Der Spiegel, National Geographic ABD gibi dünyaca ünlü birçok dergide çalışmaları yayımlanırdı. Birkaç yıl önce Almanya’daki ünlü Truva Sergisi’nin kataloğundaki fotoğraflarını Gülbiz çekmişti. Yine tüm dünyada büyük gişe yapan ‘Truva’ filminden sonra, ABD’den Japonya’ya birçok dergi, Çanakkale’deki antik kenti tanıtmak için Gülbiz’in fotoğraflarını kullandı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı