Gündem Haberleri

  Polis onu arıyor

  Saygı ÖZTÜRK/ANKARA
  26.03.2005 - 02:14 | Son Güncelleme:

  Mersin’de bayrak yakma görüntülerini inceleyen Emniyet, çocukların yanına gelip bir şeyler söyleyen takım elbiseli şahsın peşine düştü. Polis, eylem öncesi çektiği 16 bin resim arasından şüpheli şahsı bulmaya çalışıyor.

  MERSİN’deki Nevruz kutlamalarında Türk bayrağını yakma girişimniyle ilgili soruşturmasını derinleştiren Mersin Emniyeti, olayla ilgili görüntülerde dikkati çeken 30-35 yaşlarındaki takım elbiseli bir kişinin üzerinde yoğunlaştı. Yüzü net olarak seçilemeyen kişinin hareketleri, görüntüleri inceleyen polisin dikkatini çekti. Fotoğraf ve kamera görüntülerini inceleyen uzmanlar takım elbiseli kişinin istese çocukların elinden bayrağı alabileceğini, onlara bir şeyler söylediğini belirlediler. Ancak şüphelinin çocuklarla ne konuştuğu henüz belirlenemedi.

  GÖRÜNTÜ AVI

  Bunun üzerine bu kişiyle ilgili ‘eylem öncesi görüntüler’ önem kazandı. Soruşturmayı yürüten Mersin Cumhuriyet Savcısı İsmail Kaya, bu kişinin eylem öncesi görüntülerinin elde edilmesini istedi. Uzman bir ekip, olayla ilgili tüm görüntüleri taramaya başlandı. Nevruz kutlamaları için toplanan kalabalığın meydana girişinde, hemen herkesin fotoğrafları çekilmişti. Yaklaşık 16 bin kişinin arasından ‘takım elbiseli’ kişinin görüntüleri aranıyor. Takım elbiseli kişinin kimlerle temas ettiği, bayrak olayında yönlendirici bir yönünün olup olmadığı ve eylemden önce neler yaptığı belirlenince bazı soru işaretleri de giderilmiş olacak.

  SOPALI BAYRAK

  Çocukların eline verilen bayrağın bir sopaya takılı olması, bunun Çanakkale Zaferi nedeniyle işyerlerine asılan bir bayrağın alınıp çocuklara verildiği ihtimali üzerinde durulmasına yol açtı. Emniyet’in istihbarat ve terör şubeleri, işyerlerini tek tek dolaşıp, astıkları bayrakların alınıp alınmadığını araştırdı. Ancak bayrağı çalınan işyeri çıkmadı. Tutuklanan çocuklardan biri ‘bayrağı fabrikadan aldığını’ söylemesine karşın, bir başkası ‘Birisi elime verdi. Kim olduğunu bilmiyorum’ dedi.

  KULLANILIYORLAR

  Mersin Emniyet Müdürü Süleyman Ekizer, PKK’ya yardım ettikleriyle gözaltına alınanların çoğunluğunun 18 yaşından küçük olduğunu söyledi. Ekizer, ‘Yarısı ilköğretim ve ortaöğretim öğrencisi, diğer yarısı ise madde bağımlısı, hırsızlık, kapkaç, yankesicilik suçlardan sabıkalı. Örgütün aldığı kararlar arasında şehir eylemlerinde bu tür kişilerin ullanılması isteniyor. Çekiyor baliyi, ya da hapı, ondan sonra gözü bir şey görmüyor’ dedi.

  DEHAP’a suç duyurusu

  Bu arada, Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er de, olaylı Nevruz kutlama komitelerinde DEHAP’lı yöneticilerin de yer aldığını belirterek, haklarında suç duyurusunda bulunulduğunu söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı