Gündem Haberleri

  Polis, okula girmesin

  Hürriyet Haber
  11.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Emniyet Genel Müdürlüğü, yasadışı örgütlerin, üniversitelerde uygulamaya koyacakları senaryolara ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda, üniversitelerdeki olaylara polisin değil, özel güvenlik elemanlarının müdahale etmesi istendi. Bu yüzden her üniversitenin nitelikli özel güvenlik teşkilatı oluşturması önerildi.

  Emniyet Genel Müdürlüğü, yasadışı örgütlerin, bu yıl üniversitelerde uygulamaya koyacağı, eylem planlarını ele geçirdi. Polisçe, ‘‘Üniversiteler ve öğrenci olayları’’ başlığı altında hazırlanan raporda, yasadışı örgütlerin, ideolojik yaklaşımların yanısıra bu yıl din ve mezhep konularını da istismar edeceği vurgulandı. Raporda, üniversitelerde silahların patlaması durumunda olayların sokaklara yayılabileceği uyarısı yapıldı. Bu amaçla, her üniversitenin nitelikli özel güvenlik teşkilatı kurması istendi. Üniversitelerde çıkacak olayların önce özel güvenlik elemanlarının müdahele etmesi, bastıralamadığı zaman polisten yardım istenmesi vurgulandı.

  Yasadışı örgütlerin 4 aşamalı bir plan yürüttükleri belirtilen raporda, bu planın sırasıyla üniversitelere, sokaklara, varoşlara hâkim olma ve son aşamada da merkezi otoriteyi zayıflatarak geniş halk kitlelerini yönlendirmeyi hedeflediği vurgulandı. Raporda, üniversitelerdeki olayların polisiye önlemlerle önlenmesinin mümkün olmadığına dikkat çekilerek, olaylara mücadele için, ‘okul, öğrenci, aile, polis’ arasındaki koordinasyonun geliştirilip ortak komisyonlar oluşturulması önerildi. Raporda, alınması istenen önlemler şöyle sıralandı:

  Üniversite idaresi, güvenlik kuvvetleri, öğrenci aileleri koordinasyon içinde olmalı. Yazılı ve görsel medyaya da büyük görevler düşmektedir.

  Üniversite ile güvenlik güçleri arasındaki koordinasyona önem verilerek mevcut diyaloğun kuvvetlendirilmesi, ortak komisyon kurulup bu komisyonlara öğrenci temsilcilerinin de alınması gerekmektedir.

  Olaylarda yer alan öğrencilerin aileleri ile tek tek irtibata geçilerek uyarılmalı.

  Üniversitelere giriş-çıkış tek noktadan yapılmalıdır.

  Üniversitelerdeki özel güvenlik güçlerinin sayıları artırılmalıdır. Bu görevlilerin işlerinde uzmanlaşmaları sağlanmalıdır.

  Üniversite adaylarına uzmanlar tarafından sistematik olarak terör konularında seminer verilmelidir.

  Gergin günlerde medya aracılığıyla yumuşatıcı ve uzlaştırıcı çağrılarda bulunulmalıdır.

  Hukuki ve idari mevzuat gözden geçirilerek olaylara katılan öğrencilere müeyyidelerin artırılması, öğrencilerin siyasi parti, dernek, vakıf gibi oluşumlara üye olmaları ve bu kuruluşların öğrencileri yönlendirmelerine engel olunmalıdır.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı