Gündem Haberleri

  Polis öğrenciye ‘soruşturma şartlı’ evlenme izni

  Hürriyet Haber
  14.07.2015 - 10:12 | Son Güncelleme:

  Evlenmeleri yasak olan ve evlenenlerin de ilişiği kesilen Polis Meslek Yüksekokulları’nın 2008 yılında çıkartılan Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’nde değişikliğe gidildi. Polis adayı öğrenciler, evlenme taleplerini yazılı olarak bildirecek. Müstakbel eş soruşturulacak. Öğrenci evlenmek için 2 ay bekleyecek. Soruşturma sonucu olumlu çıkarsa, Yüksekokul Müdürlüğü evliliğe onay verecek. Eski yönetmelikte polis adayının evliliği yasaktı.

  Habertürk Gazetesi'nden Volkan Yanardağ'ın haberine göre, Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikle getirilen yeni düzenlemeler şöyle:

  GECE YATISI İZNİ: Öğrenciler, hafta sonunda anne-baba ve kardeşlerinin yanı sıra ikinci dereceden kan hısımlarından herhangi birisine de evci çıkabilecek.

  PİŞMAN ÖĞRENCİ: Tazminat ödeme koşuluyla yüksekokuldan ayrılan öğrenci, pişman olsa bile geri dönemeyecek, geri dönme isteği kabul edilmeyecek.

  EĞİTİM SONU SINAVI: Yüksekokul öğrencilerinin aday memur olarak atanmaları için eğitim sonunda başkanlıkça yapılacak sınavda da başarılı olmaları gerekecek. Sınavı geçenler atanırlarsa 6 yıl mecburi hizmet yapacak.

  YASAK, TALEP OLDU: Eski yönetmelikte “Evlenme Yasağı” başlıklı 27. Madde’de değişikliğe gidildi. Madde şöyleydi: Öğrenciler evlenemezler ve evlenme isteğinde bulunamazlar. Buna rağmen evlenen öğrencilerin okulla ilişkileri, yönetim kurulunun kararı, Yüksekokul Müdürü’nün teklifi üzerine başkan onayı ile kesilir. Yeni yönetmelikte 27. Madde’nin başlığı, “Evlenme Talebi” olarak değiştirildi. Madde şöyle düzenlendi: “Öğrenciler, öğrenimleri esnasında evlenme taleplerini Yüksekokul Müdürlüğü’ne yazılı olarak bildirirler. Öğrencinin evleneceği kişi ile ilgili soruşturmalar, ilgili hükümlere göre Yüksekokul Müdürlüğü tarafından yürütülür. Öğrenci, müracaat tarihinden itibaren 2 aylık süre dolmadan evlenemez. Ancak yapılacak soruşturmanın sonucu olumlu olan öğrencinin iki aylık süre beklenmeden Yüksekokul Müdürü’nün onayı ile evlenmelerine izin verilir.”

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı