Gündem Haberleri

  Polis kolejlerine başvuru azaldı

  Nuran Çakmakçı
  28.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Askeri liselerden sonra polis kolejlerine başvurular da azaldı. Bu yıl sadece 155.557 ilköğretim mezunu bu yıl polis kolejinde eğitim almak için başvurdu.

  Ankara Polis Koleji Müdür Yardımcısı Orhan Yıldız, Türkiye’de sadece Ankara ve Bursa’da polis koleji olduğunu belirterek, tercihlerdeki azalmayı şöyle açıkladı: “Okullardaki rehberlik servisleri öğrencilerin okul seçimlerini yönlendiriyor. Zaten başvuru sayısı kaç olursa olsun polis kolejlerine kontenjan sayısı kadar öğrenci alınıyor. Her yıl Polis Koleji Aday Tespit Sınavı sonucuna göre en yüksekten en düşük puana doğru o yıl koleje alınacak öğrenci sayısının on katı kadar aday başarılı sayılıyor. Ama koleje başvuru sayısı dikkate alınarak bu sayı Kolej Müdürü’nün teklifi, Genel Müdürü’nün onayı ile arttırılabilir hükmüne göre sınırlı sayıda öğrenci kabul alıyor. Durum böyle olunca da girişlerde taban puanları her yıl bir önceki yıla göre artıyor” dedi.  Rehberlik öğretmenlerinin sadece başarılı öğrencileri polis kolejlerine yönlendirdiğini anlatan Yıldız, şöyle devam etti: “Tercih yapma konusunda uzman öğretmenler her öğrenciyi değil, sadece kazanma ihtimali olan öğrencileri polis kolejine yönlendiriyor. Bu da başvurulara daha az sayıda öğrencinin katılmasına neden oluyor. Rehber öğretmenlerin doğru yönlendirmesiyle öğrencilerin gerçeğe uymayan beklentilerini, yeterliliklerini ve gerçek başarılarını fark etmeleri sağlanıyor. Böylece polis kolejlerine yapılan müracaatlardaki şişkinlikler de azaltılıyor.”

  Polis Kolejine Giriş Yönetmeliği’ne göre iki aşamada yapılıyor. Birinci aşama; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Seviye Belirleme Sınavları sonunda hesaplanan Ortaöğretim Yerleştirme Puanına (OYP) göre polis kolejine giriş sınavına katılacak adaylar belirleniyor. İkinci aşamada ise belirlenen adaylar Ankara Polis Koleji’nde mülakat, beden ve yazılı sınav aşamalarından oluşan Polis Kolejine Giriş Sınavı yapılıyor. Adayın, ilköğretim okulunu 3.00 ve daha yukarı diploma notu ile bitirmiş olması ve 16 yaşından gün almış olmaması ve Sağlık Yönetmeliği’nde belirtilen şartları taşımış olması gerekiyor.

  Ara sınıflar birleşecek

  İSTANBUL İl Milli Eğitim Müdürlüğü birinci sınıfları rahatlatmak, şube sayısını arttırmak için ara sınıfları birleştirecek. Böylece birinci sınıfları 60’a çekmeye çalışırken, ara sınıfları kalabalıklaştıracak.  İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü okulların açılmasına iki hafta kala birinci sınıflarda mevcudun 100’ü aşacağı senaryosunu görünce, çareyi ara sınıflarda arayacak. Eğer kötü senaryo gerçek olur, öngörülen 373 bin öğrenci devlet okullarına başlarsa kalabalık birinci sınıfların olmaması için 2,3 ve 4’üncü sınıflarda birleşmeler olabilir. Bu durumda 40’ar kişilik 3 tane 2’inci sınıf varsa ikisi birleştirilecek ya da dağıtılacak. Bu durumda birinci sınıflar rahatlatılmaya çalışırken, ara sınıflar bu fedakarlığı gösterirken daha kalabalık sınıflarda eğitim görecek. Senaryoyu doğrulayan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, “Ne kadar öğrenci okula gelecek tam bilemiyoruz. Bütün planlarımızı, alt yapımızı öğrenciler gelecekmiş gibi yapıyoruz. Geçen yılki birinci sınıfların kapasitesini arttırıyoruz. Bu olursa sınıf mevcudumuz 100’ü bile aşabilir. Bu durumda da diğer ara sınıfları birleştirebiliriz. Onların mevcutlarını 40, 50 ya da daha fazla yapabiliriz. Ara sınıfların 3-5’ini birleştirmekten başka çaremiz kalmayabilir. Birinci sınıfları hiç değilse bu durumda 55-60’a çekeriz. En pratiği bu. Neden böyle yapıyoruz? Çünkü, her sınıf seviyesinde artış yok. Sadece birinci sınıfta var. Yönetim idare olarak bunu dağıtmalı” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı