Gündem Haberleri

  Polis helikopteriyle seçim gezisi

  Saygı Öztürk / sozturk@hurriyet.com.tr
  03.07.2007 - 11:20 | Son Güncelleme:

  Emniyet'in Skorsky helikopterleri şimdi de seçim gezileri için kullanılıyor. Dün de Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, polis helikopteriyle Bartın'a gidip geldi. Bunun devlete maliyeti gidiş-dönüş 20 bin dolar.

  Siyasi partilerin seçim gezileri devam ederken, AKP'li bakanlar Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait helikopterleri kullanmaya başladı. Dün de, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Skorsky helikopteriyle Bartın'a gitti. Yetkililer, gidiş-dönüşün devlete maliyetinin yaklaşık 20 bin dolar olduğunu söylediler.

  Güneydoğu'da terörle mücadele, askeri aparat nakliyesi, yaralı nakliyesi, arama-kurtarma çalışmalarında amacıyla alınan, silah sistemi takıldığında teröristlere karşı operasyonlarda kullanılan Skorsky helikopterlerinin, seçim propagandaları için kullanılması, Emniyet yetkilileri tarafından da tepkiyle karşılandı.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, partisinin Bartın'da gerçekleştirdiği mitinge katılmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü helikopterine saat 12.15'de hipodromdan bindi. Mitingden sonra Bakan, aynı helikopterle saat 17.15'de Ankara'ya döndü.

  Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, Skorsky helikopterinin bir saatlik uçuşunun devlete maliyetinin 10 bin dolar olduğunu, Bartın'a gidiş-dönüşün devlete maliyetinin 20 bin doları aştığını söylediler. Aynı yetkililer, "Eğer, devlete ait bu helikopter yerine, VIP taşımacılığında kullanılan özel sektöre ait bir helikopter kiralamış olsa, devlete olan maliyetin yaklaşık 10 bin doları bulacaktı. Helikopterin siyasi partinin seçim propagandalarında bakan taşıması hepimizi üzüyor. Ancak, bir şey yapamıyoruz" dediler.

  Ağırlıklı olarak Güneydoğu'da gerçekleştirilecek hizmetler için alınan gece-gündüz koşullarına göre alınan helikopterlerin, bakanların ve bazı siyasilerin parti çalışmalarında kullanmasının giderek yaygınlaştığı yetkililer tarafından belirtildi. Siyasi partilere devletin yardımda bulunduğunu hatırlatan yetkililer, buna rağmen devlet olanaklarının amaç dışı kullanılmasının önlenmesini istediklerini sözlerine eklediler.  

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı