Gündem Haberleri

  Polis engellemeliydi

  Hasan TÜFEKÇİ - Celal ÖZCAN / COMO
  04.09.2005 - 01:50 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, Ambrosetti Forumu’ndaki konuşmasında, ‘Bütün dinlerde fanatizm vardır. Bunların hepsini yobazlık sayarız’ dedi. Erdoğan, Türkiye’ye dönerken uçakta, geçen cuma namazından sonra Hizb-ut Tahrir’in düzenlediği gösteri için ‘Polis müdahale etmeliydi’ diye konuştu.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, önceki gün Cuma namazından sonra Hizb-ut Tahrir üyelerinin düzenlediği gösteriye polisin müdahale etmesi gerektiğini söyledi. İtalya’dan dönüşte uçakta gazetecilerin olaya ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan, gösteriyle ilgili İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve İçişleri Bakanı Cemil Çiçek’e gerekli talimatları verdiğini bildirdi.

  AB MESAJLARI

  Erdoğan, İtalya’nın Como Kentinde katıldığı Ambrosetti Forumu’nda dün sabah Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Claus, AB Komisyonu eski Başkanı Romano Prodi, Avusturya Maliye Bakanı Karl Heinz Grasser ve ABD’li Senatör Joseph Biden’ın da bulunduğu oturumda AB ile ilgili önemli mesajlar verdi.

  AB’nin dünya barışına katkıda bulunması için Türkiye’nin üyeliğine ihtiyacı olduğunun altını çizen Erdoğan, ‘Türkiye’nin üyeliği AB’nin stratejik gücünü arttırır. Türkiye’nin AB’ye üyeliği katma değeri yüksek bir üyelik olur. Medeniyetler çatışmasını, medeniyetler uzlaştırmasına dönüştürür’ dedi. Oturumda ABD’li Senatör Baydın, Erdoğan’a ‘Türkiye AB’ye giremezse, Türkiye’de köktendinci akımlar güçlenir mi?’ sorusunu yönetti. Erdoğan, bu sorusuna şu karşılığı verdi:

  ‘Türkiye’nin hangi istikamette gideceği bellidir. Biz Kopenhag kriterlerinin adını Ankara kriterleri koyar yolumuza devam ederiz. Biz kendi halkımızın demokratik özlemlerinin gerçekleşmesi için bu reformları yaptık. Din üzerinden siyasete karşıyız. Bütün dinlerde köktendincilik, fanatizm vardır. Fanatikler bulunabilir. Bu İslama mahsus değil. Biz bunların hepsini yobazlık sayarız. Ben laik, demokratik sisteme sahip bir ülkenin siyasi partisinin genel başkanıyım.’

  Erdoğan, müzakerelerin 3 Ekim’de başlaması ve sürecin olumlu işlemesi gerektiğini bir kez daha vurguladı. Erdoğan, oturumdan sonra da İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Perez ile yaklaşık 15 dakika görüştü.

  Nikah masasına otururken ‘dost kalalım’ denmez

  ERDOĞAN, Avusturya Maliye Bakanı’nın, ‘Bazen dostluklar evlilikten daha iyidir’ sözlerine karşılık, ‘Bu söylediğiniz, tam nikah masasına otururken damada dost kalalım demeye benzer’ dedi. Oturumda İspanya Eski Dışişleri Bakanı, ‘Ülkeler AB’ye girmek için ekonomik, sosyal ve siyasi bedel öder. Sonra da birliğe girer’ görüşünü savundu.

  3 Ekim için endişeli değiliz

  BAŞBAKAN
  Tayyip Erdoğan İtalya dönüşü düzenlediği basın toplantısıda 3 Ekim’e yönelik herhangi bir endişelerinin söz konusu olmadığını belirterek, ‘Kaldı ki, böyle bir şey olacak olsa bu konuda da tavrımız bellidir. Tavrımızdan geri adım atmamız da söz konusu değildir’ dedi. Erdoğan şöyle devam etti:

  ‘Şunu da çok açık net söylüyorum. Bazı köşe yazarları bilerek, bilmeyerek veya ideolojik saplantılarıyla ‘taviz vermek’ gibi bir ifadeyi bizim ağzımızdan çıkmış gibi kullanıyorlar. Onların karakterlerinin gereğidir. Böyle bir şeyi asla Türkiye’nin Başbakanı olan insan yapmaz. Bugüne kadar da yapanlar olmamıştır. Kendilerine bu noktada çeki düzen versinler.’

  Erdoğan uçakta gazetecilerin ‘İmtiyazlı ortaklık’la ilgili soruya verdiği yanıtta ‘Bizim kitabımızda böyle bir şey yok. Bir defa diplomatik ilişkilerde diplomasi ahlakına uymayan davranış biçimi olamaz.’ dedi.

  Como hatırası

  Başbakan Erdoğan Ambrosetti Forumu’nun son gününde yabancı gazetecilerle Villa D’este Oteli’nin bahçesinde röportaj yaptı. Erdoğan, röportajlarının ardından bahçede gazetecilere poz verdi.

  GAZETECİLER TAKLA ATTI

  Erdoğan’ın İstanbul’a gelmesinden sonraysa konvoyunda bir kaza gerçekleşti. Erdoğan’ı takip eden Cihan Haber Ajansı’na ait otomobilin Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda kontrolden çıkarak, takla atması sonucu 4 kişi yaralandı. Kazada otomobildeki Murat Uçar, İlhan Kocapınar, Volkan Aktaş ile sürücü Ali Çabuk yaralandı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı