Gündem Haberleri

  Polis Diyarbakır'daki papazları uyardı

  Ramazan YAVUZ/DİYARBAKIR, (DHA)
  06.02.2006 - 14:27 | Son Güncelleme:

  Trabzon'da Santa Maria Katolik Kilisesi rahibi Andrea Sentore’nin öldürülmesi ardından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kentteki ibadete açıp kiliseleri gezerek papazları dikkatli olmaları yönünde uyardı. Rahip Sentore’nin Güneydoğu’daki tarihi yerlerin tanıtımı için yoğun çaba sarf ettiği ve her yıl yurt içi ve dışındaki tanıdıklarını bölgeye gezdirdiği belirtildi.

  Trabzon’daki rahip Sentore’nin öldürülmesi üzerine Diyarbakır polisi ibadete açık Alipaşa semtinde bulunan Süryani Ortodoks Kilisesi papazı Yusuf Akbulut'u ziyaret ederek dikkatli olması konusunda uyardı. Papaz Akbulut, “Sağolsun Diyarbakır polisi Trabzon’daki olaydan hemen sonra kiliseye gelerek durumumuzu sordu. Polisler bize dikkatli olmamızı, bir şeye ihtiyacımız olup olmadığını, tanımadığımız kişileri kiliseye almamamızı söyledi. Ancak, biz her gelen kişinin ne amaçla gelebileceğini bilemeyiz” dedi.

  Papaz Yusuf Akbulut, Trabzon’da öldürülen katolik Rahip Andrea Sentore’ye tanıdığını ve çok iyi biri olduğunu belirterek, şöyle dedi:

  “Kendisi çok insancıl biriydi. Her yıl bazı tanıdıklarını getirerek Diyarbakır ve Mardin’de gezdirip bölge tanıtımına katkı sunuyordu. Öldürülmesine çok üzüldük. Bu cinayetin Hz. Muhammed’in karikatürlerinin yayınlandığı bir döneme denk gelmesi cinayetin bu karikatörler nedeniyle işlenmiş olabileceğini gösteriyor. Biz bütün dinlere saygılıyız. Bir dinin peygamberinin karikatürlerinin yapılmasını asla tasvip etmediğimiz gibi kınıyoruz. Ancak, şiddet de bir çözüm getirmiyor. Müslüman diniyle ilgili okuduğum kitaplarda Hz. Muhammed papazlara kesinlikle dokunulmamasını istiyor.”

  KİLİSE KAMERA İLE KONTROL EDİLİYOR

  Papaz Yusuf Akbulut, komşuları ile çok iyi geçindikleri için polisten koruma talebinde bulunmadıklarını ancak, kiliseye bir süre önce yerleştirdikleri kameralarla giren ve çıkanları kayıt altına aldıklarını söyledi. Papaz Akbulut, “Kilisemiz çok eski olduğu için her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilyor. Kilisemiz bir iki kez soyulduğu içinde kamera sistemi kurduk” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı