Gündem Haberleri

  Polar araştırması

  Hürriyet Haber
  07.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  % 49.8: Bıraksın

  % 45: Devam

  Polar Araştırma A.Ş. tarafından 19 ilde 1200 denekle gerçekleştirilen kamuoyu gündem araştırmasına göre halk Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in görev süresinin uzatılmasını istemiyor. Demirel'in görev süresinin uzatılmasına ankete katılanların yüzde 49.8'lik bölüm olumsuz yanıt verirken, yüzde 45'lik bölüm olumlu görüş bildirdi. Kararsızların oranı yüzde 5.2 çıktı. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini isteyenlerin oranı yüzde 61.3'e ulaştı.

  ENFLASYON DÜŞMEZ

  Yine ankete göre hükümetin uygulamaya koyduğu ekonomik programda enflasyonu bu yıl yüzde 20'li rakamlara indireceğini açıklamasına karşın, her üç yurttaştan ikisi enflasyonun düşeceğine inanmıyor. Araştırma, hükümetin iddialı olduğu enflasyonu düşürme taahhüdüne her üç kişiden yalnızca birinin inandığını ortaya koydu. ‘‘Enflasyonun düşeceğine inanıyor musunuz’’ sorusuna yüzde 63.6'lık bölüm ‘‘hayır’’ yanıtı verirken, ‘‘evet’’ yanıtı verenlerin oranı yüzde 33.9'de kaldı. Yüzde 2.5'lik bir bölümün ise bu konuda fikri olmadığı belirlendi.

  EN BAŞARILISI ECEVİT

  ‘‘Hükümet ilk kurulduğunda, başarılı olacağına olacağına inanıyor muydunuz?’’ sorusuna olumlu yanıt verenlerin oranı yüzde 29, ‘‘hayır’’ yanıtı verenler yüzde 52.9, ‘‘kısmen’’ yanıtını verenlerin oranı yüzde 14.5 çıktı. Buna karşılık, hükümetin icraatlarını başarılı bulanlar yüzde 35.2, başarısız bulanlar da yüzde 33.0 oldu. Yüzde 28.8'lik bir bölüm hükümeti kısmen başarılı bulurken, yüzde 3'lük bölümün henüz bir fikri olmadığı saptandı. En başarılı parti lideri sorusuna yüzde 32.5 ile en büyük bölüm Bülent Ecevit yanıtını verirken, Devlet Bahçeli yüzde 20.1 oranıyla ikinci, Mesut Yılmaz yüzde 13.2 oranıyla üçüncü oldu. Üç lideri yüzde 11.5 oranıyla Tansu Çiller, yüzde 3.2 ile Altan Öymen, yüzde 3.1'le Recai Kutan izledi. Yüzde 16.4'lük bölümün ise kararsız olduğu gözlendi.

  KUTAN'IN ÇIKIŞI YANLIŞ

  Ankete katılanların yüzde 87.6'lık bir bölümünün Recai Kutan'ın askeri kesimin tepkisini çeken çıkışını ‘‘yanlış’’ bulduğu belirlendi. Kutan'a bu konuda yalnızca yüzde 7.9'luk bir bölüm destek verirken, yüzde 4.5'lik bölümün kararsız olduğu saptandı.

  HÜKÜMET TERÖRDE BAŞARILI

  Ankete katılanların yüzde 32.7'si hükümetin en başarılı olduğu alan olarak terör-mafya ve çetelerle mücadeleyi gösterdi. Yüzde 25.9'luk bölüm dış siyaset, yüzde 21.6'lık bölüm ekonomi ve enflasyonla mücadele, yüzde 10.1, depreme müdahaleyi en başarılı alan olarak belirtti.

  En önemlisi ekonomi

  Ankette, yüzde 48.1 oranıyla Türkiye'nin en büyük sorununun ekonomi olduğuna işaret edildi. İrtica, yüzde 12.9 oranıyla ikinci sırada kaldı. Bunları yüzde 7.2 oranıyla siyasal istikrarsızlık, yüzde 6.9'la Güneydoğu sorunu, yüzde 6.1'le AB'ye giriş izledi. Geri kalan bölüm ise en büyük sorun olarak demokrasi, enerji, Kıbrıs gibi konuları dile getirdi. Hükümetin uygulamaya koyduğu son ekonomik kararları destekleyenlerin oranı yüzde 52.2 olurken, desteklemeyenlerin oranı ise yüzde 45.2 olarak belirlendi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı