Gündem Haberleri

  Poket makinalarla fotoğraf çekerken

  Hürriyet Haber
  17.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BENİ görev aldığım BaşöğretBu makinalar objektif kalite ve yetenekleri asgari düzeyde olmaları nedeniyle net görüntü verme olanakları sınırlı ve netliği istenilen bölgelere kaydırma ya da tersi olarak bazı planları flu bırakma yetisine sahip değildirler. 1 metre ile sonsuz arasında göreceli netliğe sahiptirler.

  100 ASA FİLMLER

  Bu makinalarda filmin üzerine düşen görüntü ışığının süresini düzenleyen örtücü (enstantane), görüntü ışığının şiddetini kontrol eden diyafram düzenekleri olmadığından ancak uygun ışık koşullarında fotoğrnaf çekmek olasıdır.

  Bazıları yetersiz ışık koşullarında flaş sistemini devreye sokmakla birlikte, bu durumda da bir buçuk metreden yakın çekimlerde yoğun pozlanma, üç metreden uzak konularda da yetersiz pozlanma kaçınılmaz sonuç olur. Hele bu makinalarda portre, vesikalık veya makro türü konularda çekim yapılmamalıdır.

  Bu makinalar piyasadaki değişik duyarlıktaki filmlerle fotoğraf çekmeye elverişli değildir. Eğer makina üzerinde (aksi belirtilmemişse) yalnız 100 asa duyarlılığındaki filmler kullanılmalıdır.

  ÖNEMLİ UYARILAR

  Filmin makinaya takılmasını ve çekimden sonra makinadan çıkarılmasını laboratuvar elemanlarına yaptırılmalıdır.

  Fotoğraf çekerken konuya etrafta gereksiz loşluk ve nesneler görüntü dışı kalacak şekilde yaklaşıp uzaklaşın. Bu ara makinayı dik veya yatık tutabilirsiniz.

  6- Fotoğraf makinanızı serin ortamlarda bulundurun ve çekimi bitmiş filmlerinizi bekletmeden laboratuvara ulaştırın.

  Konuk Yazar

  Yaşar GÜRLER/ANFAD üyesi

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı