Gündem Haberleri

  PO'dan dizel yakıtta nanoteknoloji anlaşması

  A.A.
  17.08.2006 - 13:13 | Son Güncelleme:

  Petrol Ofisi (PO), İngiliz Oxonica araştırma şirketiyle dizel yakıtta yüzde 12'ye varan tasarruf sağlayan, çevreye zararı azaltan nanoteknoloji ürünü “Envirox”u kullanım hakkını, diğer nanoteknloji araştırmalarına da desteği içeren anlaşmayı imzaladı.

  İngiltere Oxford'daki tarihi Christ Kilisesinde düzenlenen imza töreninde konuşan PO üst yöneticisi (CEO) Jan Nahum, şirketin 2000 yılında özelleştiğini, bu tarihten sonra Türkiye genelindeki pazar payını yüzde 18'den yüzde 35'lere çıkardığını hatırlattı.

  2005 yılında şirketi sadece pazar payı başarısıyla ifade etmenin yeterli olmadığına karar verdiklerini dile getiren Nahum, ”Yenilikleri de yaratan bir şirket konumuna geçmemiz gerektiğine karar verdik. Enerjide uzun dönem yaşamak istiyorsak uluslararası alanda katma değer yaratması gerektiğine karar verdik” dedi. Nahum, Türkiye'de 'dünyada başkaları yeniliği yapar, biz yeniliği onlardan alırız' yaklaşımı bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam
  etti: “Bu defa cüretkarca bu rolü üstlenmemiz gerekiyordu. 'Başkaları da' bunu yapmıyor. Biz nanoteknoloji ürünü dizel yakıtı yapan ilklerden birisi olacağız. Başkalarının başarıları ya da doğruları ardına sığınma şansımız yok. Türkiye, enerjisini, akaryakıtını dışarıdan sağlıyor. Burada bir tasarruf söz konusuysa, Türkiye'de pazarın yüzde 42'sine sahip olan Petrol Ofisi bunu yapmayacaksa, başkası da yapmaz. Bu ürünü devreye koyarak biz Türkiye'de yüzde 10-12 akaryakıt tasarrufu sağlıyorsak, Türkiye açısından çok ciddi bir fayda yaratmış oluruz. Ayrıca çok ciddi bir çevre dostu ürün çıkarma imkanımız var. Bu ürünün, aracın motoruna, temizliğine de faydası var.”

  “EYLÜL-EKİM AYINDA PİYASAYA ÇIKACAK”

  Oxonica şirketiyle, dizel yakıtta yüzde 12'ye kadar tasarruf sağlayan, çevre dostu “Envirox” adlı maddeyi dizel yakıtta kullanma, ayrıca şirketin benzeri ürünlerin benzin ve diğer yakıtlar için geliştirilmesi araştırmalarına da destek veren iki anlaşma imzalama kararı aldıklarını bildiren Nahum, “Bu, bir akaryakıt şirketinin nanoteknolojiyle geliştirilmiş bir ürünü piyasaya çıkardığı dünyadaki ilk uygulama olacak. Artık enerji sektöründe oyunun adını koyan oyuncu olduğumuzu ortaya koyacağız. Arka koltuk oyuncusundan arabayı kullanan ön koltuk oyuncusu konumuna geçeceğiz” dedi.
  Nahum, nanoteknolojiyle üretilmiş dizel yakıtın, Türkiye çapında Eylül-Ekim aylarında satışa sunulmasını hedeflediklerini kaydetti.

  TÜRKİYE DE NANOTEKNOLOJİ KONUSUNUN OYUNCULARI ARASINDA

  Oxonica üst yöneticisi Kevin Matthews da artık ABD, Japonya ve AB ülkeleri gibi Türkiye'nin de nanoteknoloji konusunun oyuncuları arasında yer alacağını belirtti.
  Envirox adlı yakıt katalizörünü 2003 yılında geliştirdiklerini belirten Matthews, yakıt tasarrufu için geliştirdikleri ürünün ayrıca karbondioksit salınımını da azalttığını bildirdi.
  Matthews, “Nanoteknoloji, önemli bir dönüşüm teknolojisidir. Nanoteknoloji ürünlerinin çok çeşitli uygulama alanları var ve bu ileride daha da gelişecek. Petrol sanayinde de nanoteknoloji etkili olacak. Bu piyasaya ne kadar erken girilirse, o kadar faydalı olacaktır” şeklinde konuştu.
  Oxford Üniversitesi Nanoteknoloji Kürsüsü Başkanı ve üniversitenin Bagbroke Bilim Parkı Akademik Direktörü Prof. Pete Dobson da üniversitenin araştırma ve inceleme alanında çok güçlü olduğunu, 3 bin 700 araştırmacı, 5 bin doktora öğrencisi bulunduğunu anlattı. Bilim Parkı'nın da İngiltere'nin en güçlü araştırma şirketlerinden biri sayıldığını, bütçesi açısından İngiltere'nin 15 şirketi arasında yer aldığını anlatan Dobson, Oxonica'nın nanoteknoloji çalışmalarını kendileriyle işbirliği içinde yürüttüğünü bildirdi.
  Konuşmaların ardından, Nahum, Matthews, Prof. Dobson ile PO İkmal ve Lojistik Müdürü Reha Talu tarafından anlaşma imzalandı.
  İmza töreni, ünlü Harry Potter filmlerinin pek çok sahnesinin çekildiği tarihi Christ Kilisesi'nde yapıldı.

  NANOTEKNOLOJİ NEDİR?

  Yunanca'da “cüce” anlamına gelen “nanos” kelimesi, herhangi bir ölçünün milyarda birini gösteriyor. Kavram olarak ilk kez 1974
  yılında kullanılmaya başlanan “nanoteknoloji”, 21. yüzyıldaki
  endüstriyel devrimin temeli olarak ifade ediliyor. Nanoteknoloji, aynı skaladaki maddelerin değiştirilmesiyle, ana maddenin değiştirilmesi temeline dayanıyor. Bugün nano üretimi yapılan ürünler arasında, lekeye ve suya dayanıklı tekstil ve giyim ürünleri, kendini temizleyen cam, otomotiv endüstrisinde kullanılmak üzere hafif ve güçlü plastikler, çizilmeye dayanıklı ve parlak boyalar, golf sopaları, tenis raketleri için daha güçlü ve hafif bileşik maddeler, kokmayan çoraplar, anti mikrobik parçalar içeren ve enfeksiyonları önleyen yara bantları yer alıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı