Gündem Haberleri

  Plüton uydularına Hubble onayı

  Hürriyet İnternet
  27.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  NASA’nın Hubble Uzay Teleskopu’ndan merakla beklenen Plüton gözlemleri sonunda ulaştı. Gözlemler uzak gezegen Plüton’un iki yeni uydusunun varlığını kanıtlıyor. Uydular ilk olarak Hubble tarafından Mayıs 2005’te keşfedilmişti. Gözlemler yeni uyduların varlığına kesinlik kazandırırken astronomların Kuiper Kemeri hakkındaki düşüncelerini tazeliyor.

  Hubble’ın merakla beklenen Plüton gözlemleri sonunda elde edilerek incelemeye konuldu ve sonuç olarak uzak gezegenin şüpheyle karşılanan iki yeni uydusunun varlığı kesinleşti.

  Son gözlemler, Neptün’ün ötesinde başlayan ve içine Plüton’u alan Kuiper Kemeri isimli alanın sanılandan daha karmaşık ve dinamik olabileceğini gösteriyor. Güneş Sistemi’nin eteklerinde yer alan Kuiper Kemeri, buzlarla kaplı cisimlerin sürüler haline bulunduğu gizemli bir yer olarak tarif ediliyor.

   

  Astronomlar, yeni keşfedilen uyduların Plüton’un çekim gücüne kapılan yabancı cisimlerden ziyade sistem içerisinde doğmuş olabilecekleri teorisi üzerinde duruyor. Astronomlar bunu, 1978’de keşfedilen Charon uydusu ile ilişkilendiriyor. Teoride, Charon’un da ortaya çıkmasına neden olan iki Plüton boyutundaki cismin yaklaşık 4 milyar yıl önce büyük bir çarpışmaya neden oldukları ve böylece yeni keşfedilen uyduların ortaya çıktığı belirtiliyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı