Gündem Haberleri

  Plüton ’cüce’ oldu gezegenler 8’e indi

  Hürriyet Haber
  26.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çek Cumhuriyeti’nde bir araya gelen bilim adamları, uzun tartışmaların ardından Plüton’un "gezegen" statüsünden çıkarılmasına karar verdi. Böylece Güneş Sistemi’ndeki gezegen sayısı 8’e indi. Plüton için "cüce gezegen" tanımı getirildi.

  PRAG’da 14 Ağustos’ta toplanan bilim adamları, Güneş Sistemi’nin dokuzuncu gezegeni Plüton hakkında son kararı verdi: "Plüton artık gezegen olarak tanımlanamaz..."

  Uluslararası Astronomi Birliği’nin toplantısına katılan saygın bilim adamları, uzun tartışmaların ardından "gezegen" tanımının ne olduğu üzerine anlaşmaya vardı. Yeni tanıma göre kendine ait net bir yörüngesi olmayan Plüton, artık gezegen olarak kabul edilmeyecek. Plüton’un yörüngesi, Neptün’le belirgin biçimde kesişiyor.

  1930’da keşfedilen Plüton’un gezegen sıfatının geri alınmasıyla Güneş Sistemi’ndeki gezegen sayısı 8’e düştü. Güneş Sistemi’ndeki gezegenler artık şöyle sıralanıyor: Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün.

  Eğer Plüton, gezegen olarak kabul edilseydi, Güneş Sistemi’nin dışındaki "Kuiper Kuşağı"nda yer alan ve Plüton’dan daha büyük bazı gök cisimleri de gezegen statüsüne alınacaktı. Böylece gezgen sayısı 12 olacaktı.

  Bilim adamlarının yeni "gezegen" ve "cüce gezegen" kavramları şöyle:

  YENİ GEZEGEN TANIMI

  Kendi çekim kuvvetinin etkisiyle yuvarlaktır.

  Güneş’in etrafında döner.

  Yörüngesi diğer gök cisimlerinden arınmıştır.

  CÜCE GEZEGEN TANIMI

  Kendi çekim kuvvetinin etkisiyle yuvarlaktır.

  Güneş’in etrafında döner.

  Yörüngesi diğer gök cisimlerinden arınmamıştır.

  Uydu değildir.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı