Gündem Haberleri

  Plebisit lütfetmiş beyefendi

  Hürriyet Haber
  15.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın ‘Gezi Parkı için plebisit’ önerisine, “Yargı kararından sonra plebisit yapalım diyor. Lütfetmiş beyefendi. Yargı kararını nasıl ortadan kaldırırım, onun arayışı içinde” dedi. Türkiye Kent Konseyleri toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

  DÜNYANIN ÖZGÜRLÜK PARKI

  Bir siyasi iktidar, böyle bir olay karşısında komplo teorileri üretmeye, meseleyi cinlere, perilere teslim etmeye başlamışsa, o iktidar artık bitmiştir, acz içindedir. Başbakan’ın idrakı dumura uğramıştır. Gezi Parkı İstanbul’un parkı olmaktan
  da çıkmıştır, dünyanın özgürlük parkıdır.

  ŞİMDİ KUSMA ZAMANI

  Bir toplum, onca baskıya, onca şiddete, onca biber gazına rağmen ölümü göze alarak şehrini savunuyorsa, bunun karşısında kızmak, öfkelenmek değil mutluluk duymak gerekiyor. Çünkü demokrasi, özgürlük kazanıyor. Haçlı işgallerinden bu yana İstanbul hiçbir zaman, hiçbir dönem böyle yağmalanmamıştı. Şimdi kusma zamanı geldi.

  FİRAVUN PİRAMİDİ GİBİ AZMANLAR

  4 kişi yaşamını yitirdi. 63’ü ağır 5 bine yakın yaralı var. 12 kişi gözünü kaybetti. Hâlâ bu parkı yapılaşmaya mı açacaksınız? Bu tepkinin arkasında İstanbul’un tarihi siluetini Başbakanın dostları tarafından kirletilmesinin hiçbir etkisi yok zannedenler, Süleymaniye’nin güzelim görüntüsünün, çirkin bir kazıkla bozulmuş olmasının etkisi olmadığını düşünenler yanılıyor. ‘Binlerce yıllık bir şehrin, santim santim rant hırsızlığına kurban edilişini insanlar görmüyor, anlamıyor, algılamıyor’ diyenler yanılıyorlar. Gezi Parkı’ndaki tepki, AKP iktidarının rantçı, açgözlü, hak ve adalet tanımaz şehircilik anlayışına yönelik bir tepkidir. İstanbul, artık Firavun piramitlerini andıran azman binaların ağırlığını kaldıramıyor.

  ASIL SORUNUMUZ DEĞİŞMEMEN

  Başbakan ‘Ne olursa olsun değişmem’ diyor. Zaten sorunumuz da bu. Sayın Başbakan, dünya değişti, Türkiye değişti, sen değişmiyorsan, zaten ülkenin karşısına sorun olarak çıkıyorsun. Asıl sorunumuz senin değişmemen, dünyayı görmemen, yanlış yorumlamandır. Bir Başbakan, dünyayı iyi yorumlamıyorsa, o ülkede sorun üretir, sorun yaratır. Artık hiç kimse 1900’lerin başında çoğunlukçu demokrasi anlayışını Türkiye’ye dayatamayacak. Sayın Başbakan bu olayları kullanarak Türkiye’yi geriye götürmek, çağdışı bir rejim anlayışıyla Türkiye’yi yönetmek istiyor. ‘Sosyal medya bizim için baş belasıdır’ demesinin altında da bu yatıyor. Buradan uyarıyorum, Sayın Erdoğan boşuna çırpınıyorsun, değiştireceksen kafanı değiştir.”

  Çapulcu musun VAY VAY

  KILIÇDAROĞLU, Kent Konsayleri toplantısına gelirken, alkışlarla karşılandı. Konuşması da zaman zaman “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla kesildi. Toplantının açılışında Boğaziçi Caz Korosu’nun “Çapulcu musun vay vay” türkü uyarlaması eşliğinde, Gezi Parkı’ndaki polis müdahalesinin fotoğrafları gösterildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı