Gündem Haberleri

  Platform'a Avrupa Kültür Vakfı Ödülü

  Hürriyet Haber
  27.04.2004 - 15:24 | Son Güncelleme:

  Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi, Avrupa Kültür Vakfı’nın (ECF -European Cultural Foundation) 50. yıldönümü kutlaması kapsamında verilen özel ödüle değer görüldü. Ödül Platform’a, Türkiye’nin dünya güncel sanat haritasında yer almasındaki katkıları ve bu konuda oynadığı önemli rol nedeniyle verildi.

  Platform’un yöneticisi Vasıf Kortun, geçtiğimiz Cumartesi (24 Nisan) Amsterdam’ın eski ünlü borsa binası Beurs van Berlage’de gerçekleştirilen 50. yıl kutlama gecesinde ödülü aldı.

  Aralarında, sanat ve politika dünyasından birçok önemli ismin bulunduğu yaklaşık 300 davetlinin katıldığı gecede, Hollanda Prensesi Margriet, eski Fransız Kültür Bakanı Jack Lang ve ECF Başkanı birer konuşma yaptı. Vasıf Kortun ödülü alırken, Platform’un sadece sergi düzenleyen bir galeri olmadığını, aynı zamanda Türkiye ve bölgeden sanatçıların uluslararası projelerle kaynaşmasına olanak tanıdığını söyledi. Zengin arşiv ve kütüphanesiyle sanatçılara, öğrencilere ve araştırmacılara eşşiz kaynak sunan Platform’un, güncel sanat alanında bir referans noktası oluşturduğunu belirtti. Kortun, Platfrom’un başarısındaki en önemli unsurlardan birinin, Garanti Bankası’nın profesyonel bilgiye saygı duyarak kuruma özerklik tanıması olduğunu söyledi.

  İstanbul izleyicisini güncel sanatla buluşturan sergi mekanı ve araştırma merkezi Platform, genç kuşakların kültürle ilişkisinde uluslararası bir düzeyi tutturmayı ve değişen dünyayı daha iyi anlamlandırmaya yardımcı olacak bir ortam sağlamayı amaçlıyor.

  AVRUPA KÜLTÜR VAKFI (ECF- EUROPEAN CULTURAL FOUNDATION)

  Avrupa Kültür Vakfı, Avrupa’nın ekonomik, teknik ve resmi entegrasyon sürecine kültürel ve insani bir boyut kazandırmak amacıyla, Robert Schuman ve İsveçli Filozof Denis de Rougemont tarafından 1954 yılında Cenevre’de kuruldu. Senelik bütçesi 4 milyon Euro olan vakfın merkezi, 1960 yılından bu yana Amsterdam’da bulunuyor. Kendine özgü, hiçbir ülkeyle bağlantısı olmayan, bağımsız bir kurum niteliğindeki ECF, sağladığı fon ve ödeneklerin yanı sıra kendi yürüttüğü projelerle, 50 yıldır Avrupa’daki kültürel diyaloğu, sanat, eğitim ve medya alanındaki sınır ötesi etkinlikleri teşvik ediyor ve destekliyor. Vakıf, Tempus ve Erasmus gibi uluslararası değişim programlarıyla bugüne kadar 1 milyonun üzerinde öğrenciye ve genç araştırmacıya katkıda bulundu. Avrupadaki yüzlerce sanatçının işlerinin diğer ülkelerde gösterilmesini ve binlerce gencin sanatsal projelerde rol almalarını sağladı. Avrupa’nın kültür politikasında büyük rol oynayan ECF’nin, önemli Avrupalı politikacılar ve kültür sanat adamlarıyla arasında güçlü bir bağ bulunuyor.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı