GeriGündem Plastik yiyen bakteri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Plastik yiyen bakteri

Japon araştırmacılar, plastik yiyen bakteri buldu. Buluş sayesinde yeryüzünün en önemli çevre sorunlarından biri için umut ışığı doğdu.

Bilindiği gibi plastik atıklar, doğada yıllarca bozulmadan kalarak zararı katrilyonları bulan zararlara neden oluyorlar.

Beş firmanın katıldığı araştırmayı yürüten heyetin başkanı Japon bilim adamı Yoşito Okate, bulunan bakterinin enzimler yardımıyla düşük yoğunluktaki polietileni çürüttüğünü açıkladı. Okate, bu tür polietilenin, tüm dünyada plastik torba ve inşaat örtüsü yapımında kullanıldığına dikkati çekti ve bu sorunun çözümü için önemli bir adım atıldığını söyledi.

Yoşito Okate'nin açıklamasına göre bilim adamaları, yıllar süren araştırmadan sonra, plastik yiyen üç tür bakteri buldu. Okate, bakterilerden birini nasıl saptadığını anlatırken ‘‘Bu türlerden birinin evimde olduğunu, bahçemde yayılı duran naylon örtünün çürümesi üzerine tesadüfen ortaya çıkardım’’ dedi. Polietilenin 40 yıl önce bulunduğunu belirten Okate, ‘‘Belki de bakteriler, plastiğin yenilebilir olduğunu yeni yeni öğreniyor’’ dedi.

İbaraki Üniversitesi'nden Prof. Katsumiçi Ono, bakterilerin daha etkili bir biçimde tüketebilmesine yardımcı olmak için, düşük yoğunluktaki polietilenin, mikroorganizmaları çekecek biçimde üretilmesinin çok daha faydalı olacağını söyledi. Yine projeye yardımcı olarak katılan bir plastik işleme firması uzmanlarından Hagiwara Kogyo da, polietilene biraz yağ ilavesinin, bakterileri cezbettiğini açıkladı. ‘‘Kesin zafer’’ için henüz erken olduğunu belirten Kogyo, ‘‘Evet, bakteriyi bulduk. Şimdi asıl önemli olan, bu buluşun yaşama geçirilmesini sağlamak için sponsor bulmaktır. Ülkemiz, çevre sorunları konusunda henüz gereken hassasiyeti göstermiyor. Çevre dostu plastik üretmek için, firmaların istekli olması ve yatırım yapması gerekli.

Bu da para işi’’ diye konuştu.

Dünyanın en büyük bakterisi

Afrika'da Namibya açıklarında, denizin dibinde gözle görülebilen büyük bir bakteri bulundu. Science dergisinde yayınlanan, Amerikan, Alman ve İspanyol araştırmacıların raporuna göre, şimdiye kadar bilinenlerden yüz kat daha büyük olan dev bakteriler, inci şeklinde ve sülfür yiyorlar. Bakteriye ‘‘Thiomargarita Namibiensis’’ adı verildi. Azot ve bir kükürt bileşiği içinde yaşayan bakteriler, çürük yumurta kokusunda ve çürük deniz yosunlarıyla plaktonlar tarafından üretiliyor. Raporda, bakterilerin bulundukları yerde, nitrata dönüştürebilecekleri maddeleri bulana kadar kımıldamadan aylarca bekleyebildiklerine de dikkat çekiliyor. Bakteriyi keşfeden bilim adamı Heide Schultz, denizden motora çıkardığı bakteriler üzerinde yaptığı araştırmadan sonra, dev bakterileri, ‘‘sülfür yiyen bakteriler’’ olarak tanımladı. Yeni bulunan bakterilerin büyüklüğünü, bir mavi balina ve yeni doğmuş bir fare yavrusu oranında düşünmek gerektiğine değinen bilim adamı, yeni bulunan bakterinin 3-4 mm. olduğunu belirtti.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle