GeriGündem Plastik kelepçeli maskeli KCK protestosu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Plastik kelepçeli maskeli KCK protestosu

DİYARBAKIR’ın Sur Belediyesi çalışanları ve belediye meclisi üyeleri, Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi (KCK/TM) operasyonu kapsamında Sur Belediye Başkanı BDP'li Abdullah Demirbaş’ın tutuklanmasını, plastik kelepçe ve Demirbaş’ın resminin bulunduğu maskeleri takarak protesto etti.

Sur Belediyesi'nde görevli memur, işçi ve belediye meclis üyesi yaklaşık 50 kişi belediye binası önünde toplandı. Ellerine plastik kelepçe, yüzlerine de Abdullah Demirbaş’ın resminin olduğu maskeler takan grup, ‘Baskılar bizi yıldıramaz’ sloganları attı.

Tüm Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Edip Yaşar, darbe tartışmalarına değindiği konuşmasında, “Darbe hazırlığı yapanlara karşı herhangi bir soruşturma başlatılmazken, maalesef bu ülkenin barışına, güzel günlerine, aydınlık yarınlarına katkı sunmak isteyen bu kentin, bu halkın seçilmişlerine siyasetçilerine, belediye başkanlarına yönelik darbeler yapılmaktadır. Biz bu ülkeyi yönetenlere buradan sesleniyoruz, akıl hocalarınızın size gösterdiği yol karanlık yoldur” dedi.

Hükümete yönelik eleştirilerde bulunan ve “Bir kez daha kendinize gelin diyoruz” diyen Yaşar şunları kaydetti:

“Buradan ellerimize, yüzlerimize, maskeleri ve kelepçeleri takarak hükümeti uyarıyoruz. Bu kentin belediye başkanlarının, siyasetçilerinin derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz. Bu ülke, bu il büyük acılar yaşadı. Ancak bu acılar, bu zorluklara rağmen halen bu kentin bu bölgenin insanları barıştan kardeşlikten inatla ısrarla bu değerlerin savunucuları olmaya devam ediyor. İnsanları asit kuyularına atabilirsiniz, bu kentin bu halkın seçilmişlerine kelepçe vurup, cezaevlerine atabilirsiniz. Ama bu insanları düşüncelerinden özgürlük sevdasından demokratik taleplerinden vazgeçiremeyeceksiniz.”

Tüm Bel- Sen Diyarbakır Şube Başkanı Edip Yaşar’ın ardından, ellerini kelepçeleyen ve yüzlerine maske takan grup, beş dakikalık oturma eylemi yaparak protestolarını sonlandırdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle