Gündem Haberleri

  Plaketli ölüm

  Yaşar ANTER / MUĞLA, DHA
  18.01.2006 - 01:02 | Son Güncelleme:

  Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi’nde 4 kişinin öldüğü, çeşitli illerde 30’a yakın kişinin tedavi altına alındığı kuş gribi, kuş cennetlerini de cehenneme çeviriyor.

  2 bin 500’ü flamingo olmak üzere 80 türdeki binlerce kuşun barındığı, son yıllarda bölgenin en önemli doğa cenneti unvanını alan Milas İlçesi’ne bağlı Boğaziçi Köyü sınırları içindeki Tuzla Sulak Alanı’nda üç gündür korku kol geziyor. Flamingolar, yaban ördekleri ve pelikanlar teker teker telef olmaya başladı. Leşlerde, kurşun izi ve darbe bulunmaması, hayvanların kuş gribinden öldüğü şüphesini gündeme getirdi. Boğaziçi köylüleri, geçen pazartesi günü çok sayıda flamingo, pelikan ve yaban ördeği leşine rastladı ve görevlilere haber verdi. Milas Kaymakam Vekili Abdullah Kalkan’ın talimatıyla gelen Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, sahildeki kuş leşlerini toplayıp, incelenmek üzere Bornova Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’ne gönderdi.

  ’P177’ İzmir’den

  EGE Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı ve kuş bilimi uzmanı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, soyu tükenmekte olan tepeli pelikanların dağılımını araştırmak için başlattıkları proje kapsamında leşi bulunan ’P177’ numaralı tepeli pelikanı, 5 Mayıs 2005’te İzmir Kuş Cenneti’nde halkaladıklarını söyledi. Pelikanın 3 haftalıkken halkalandığını belirten Prof. Dr. Sıkı, 2005’te toplam 56 tepeli pelikan yavrusunu halkaladıklarını kaydetti. Leşi incelemeden yorum yapamayacağını, ancak kurşun, saçma izi yoksa ayrıntılı incelenmesi gerektiğini anlatan Prof. Dr. Sıkı, sulak alanların kuş gribinin bulaşma ve yayılma riskini arttırdığını söyledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı