Gündem Haberleri

  Plaja atlı tim

  Hürriyet Haber
  14.07.2001 - 01:14 | Son Güncelleme:

  Antalya'nın Belek Beldesi'nde turistlerin can güvenliklerini sağlamak için atlı jandarma timi oluşturuldu. 4 at ile astsubay binicilerinden oluşan tim, bölgedeki ormanlık alanda da görev yapacak. İstanbul'daki Belgrad Ormanı için de atlı jandarma göreve başladı.

  Turizm merkezlerinde asayiş, atlı jandarmalar tarafından sağlanacak. Bu uygulama ilk olarak Antalya'nın Belek Beldesi'nde başlarken, İstanbul'da da Sarıyer İlçe Jandarma Komutanlığı, haftasonu Belgrad Ormanı'nda piknik yapan vatandaşların güvenliğini sağlamak için bir atlı tim kurdu. Ankara Jandarma Atlı Birlik Komutanlığı'nda özel eğitilen safkan 4 at ile astsubay binicileri Antalya'ya gelerek görevlerine başladı.

  4 CİNS AT

  8-13 yaşlarında olan ‘Solfrance’ cinsi Güneş, ‘İngiliz’ cinsi Kosova, ‘Hollanda’ cinsi Güney ve ‘Odenburg’ cinsi Finike adlı atlar, yaz sonuna kadar Belek'te kalacak. Günde 500 bin ile 1 milyon lira arasında yiyecek masrafı olan atlar, sahilde, turistik tesisler arasında, ormanlık bölgelerde devriye görevi yapacak.

  CAYDIRICI

  Ankara'da 1998'de kurulan atlı timler, 10 gün önce İstanbul'a getirilerek haftasonu Belgrad Ormanları'nda göreve başladı. Timler, haftaiçi ise Kilyos ve Zekeriyaköy halkının güvenliği için çalışıyor. Jandarma Atlı Tim'inin kurulma sebeplerinin başında suçlular üstünde caydırıcı etki yaratmak geliyor.

  SUÇA KARŞI

  Yaz dönemi boyunca görev yapacak atlı timin diğer görevleri ise şöyle sıralanıyor: Piknik alanlarında kapkaç ve hırsızlığı önlemek, halka belirli günlerde gösteri yapmak ve orman yangınlarını önlemek.

  İlk uygulama Belek'te

  Atlı jandarma timi uygulaması ilk olarak Antalya Belek'te başladı. 30 kilometrekarelik ormanlık alan ile 22 kilometrelik sahil şeridinde 24 saat görev yapacak olan atlı birlikler, Belek'te turistlerin can ve mal güvenliğini sağlayacak. 4 at, dar alanlardaki manevra, merdiven tırmanma, geceleri yolunu kaybetmemesi ve üstün işitme kabiliyetleri ile orman suçları, yaban hayatının korunması ve iç güvenlik hizmetlerinde tercih nedeni oluyor.

  Ormanı da koruyorlar

  İstanbul'da da sabah saat 07.00'dan başlayarak 12 saat boyunca ormanda devriye gezen Jandarmaya bağlı atlı timler, halkın güvenle piknik yapması için çalışıyor. 1 subay 12 astsubay'ın görev yaptığı timde ‘‘Concor comple’’ cinsi 4 arazi atı bulunuyor.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı