Gündem Haberleri

  PKK'yı destekleyen Suriye'ye son uyarı

  Hürriyet Haber
  03.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara, PKK terörüne verdiği sınırsız destek nedeniyle Suriye'ye karşı tutumunu sertleştirme yönünde adım atmaya hazırlanıyor. Askeri önlemleri de içeren yeni Suriye stratejisine son şekli veriliyor.

  Askeri, politik, diplomatik, ekonomik baskı unsurlarını içeren ve Suriye'yi düşmanca tavrından caydırmayı amaçlayan, geçmişe kıyasla daha kuvvetli bir kararlılığı yansıtacağı bildirilen planın, önümüzdeki dönemde Milli Güvenlik Kurulu'na sunulacağı öğrenildi.

  MGK Genel Sekreterliği'nden elde edilen bilgilere göre, Suriye, PKK'ya eğitim, kamp, eleman sağlıyor. Suriye ordusuna ait askeri araçlarla PKK'lı teröristler Türkiye sınırına taşınıyor. Örgüt lideri Abdullah Öcalan, Şam'da her türlü faaliyetini kolayca sürdürüyor. PKK'nın Commercial Bank Of Syria Bankası'nda milyonlarca dolarlık hesabı bulunuyor. MGK kaynakları, Suriye'nin yalnızca PKK terörüne destek vermekle kalmadığını, bu ülkenin Hatay konusundaki kışkırtıcı tutumunu artırarak sürdürdüğünü belirttiler. Kaynaklar, düşmanca tutumundan dolayı, ‘Türkiye’nin Suriye'ye karşı tutumunu yeniden gözden geçirmek zorunda kaldığını' kaydettiler ve şu değerlendirmeyi yaptılar:

  ‘‘Bazı Avrupa ülkelerinin, Suriye'nin terörizm yanlısı faaliyetlerine yeterince tepki göstermemesi de Türkiye'nin Suriye politikasını gözden geçirmesinde etkili oldu. Bu ülkelerin kendi menfaatlerini ve Suriye ile ekonomik alandaki ilişkilerini gözönünde bulundurarak, Suriye'ye karşı uluslararası bir yaptırıma da yanaşmayacakları da ortadadır.’’


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı