Gündem Haberleri

  PKK'ya katılım yaşı 9'a düştü

  Canan ALTINTAŞ - Bayram BULUT / DHA
  06.01.2015 - 01:35 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır’da 2008 yılında PKK’nın bombalı saldırısında ölen 6’sı öğrenci 7 kişi dün 2 ayrı törenle anıldı. Saldırıda oğlunu kaybeden AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, “PKK’nın sadece yüzde 53’ü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, yüzde 47’si yabancı. Bunu irdelememiz gerekiyor. PKK’ya katılım yaşı 9’a kadar düşmüş durumda” dedi. Eronat özetle şöyle konuştu:

  “PKK’ya katılım yaşı 9’a kadar düşmüş durumda. 9 yaşındaki bir çocuk kendi başına kahvaltı yapabilir mi? Ayakkabısını bağlayabilir mi? PKK’da en küçük ölüm yaşı 14. Peki hangi akıl 13-14 yaşındaki çocukları eline silah vererek ölüme gönderiyor. Hangi vicdansızlık bunu yapıyor? Bunu sorgulamanızı istiyorum. PKK’nın yüzde 40’nın 18 yaşının altında olduğunu bilmenizi istiyorum. Bütün dünyada 18 yaşın altındaki herkes çocuktur, çocuklarınızın kullanılmasına izin vermeyiniz. 6-7 Ekim olayları çok büyük bir musibetti ama biz bu musibetten büyük ders çıkardık.

  Olayları polis sonlandırmadı, başka güçler de sonlandırmadı. Olayları halk sonlandırdı. Bugün esnaf diyor ki, ‘Kimse benim kepenklerimi kapattıramaz.’ Kobani’deki Kürt için niye Diyarbakır’daki Kürt ölüyor? Bu halkımız 6-7 Ekim olaylarından sonra çok bilinçlenmiştir. Ve aileler artık çocuklarını istiyor. Şimdi salonda bulunan çocuklar, gençler bizler ne yapabiliriz diye soracaklar. Bence en güzeli sizler yapabilirsiniz. Yanlış fikirdeki arkadaşlarınızı uyarabilir, bizim artık bir sürece girdiğimizi onlara söyleyebilirsiniz. Kimsenin ölmemesi gerektiğini söyleyebilirsiniz. 34 yılda bizi kimse bölemedi. Bakın Yugoslavya 10 yılda paramparça oldu. 34 yıldır bu ülkede, şehirde kan aktı. Ama bunlara rağmen biz bölünmedik, Allah’ın izniyle de bölünmeyeceğiz.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı