Gündem Haberleri

  'PKK'ya karşı harekete geçmenin zamanı geldi'

  A.A.
  23.10.2007 - 17:44 | Son Güncelleme:

  İngiltere Başbakanı Gordon Brown, terörle mücadelenin önemine işaret ederken, "Sözlerimden bir çıkarımda bulunmanızı istemem ama, biz Irak içinden gelip Türkiye'ye geçen ve Türk halkının güvenliğini tehdit eden gruplara karşı eyleme geçilmesi zamanı geldiğinin farkındayız" dedi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtlayan Brown, bir soru üzerine, PKK terörünün önlenmesi konusundaki yoğun diplomatik faaliyetlerin sürdüğünü, Türk halkında terörün yol açtığı acıları görebildiklerini ifade etti.

  Türkiye'de olup bitenlerle ilgili halkta oluşan kızgınlık ve öfkeyi anladıklarını belirten Brown, bu konuda atılması gereken üç adımı, İngiltere'deki PKK ve bağlantılı bütün kuruluşların yasaklanması, Türk hükümetiyle ortak faaliyetlerin artırılması ve teröristlerin Irak'tan Türkiye'ye geçerek eylemlerde bulunmalarının önlenmesi olarak saydı.
  Brown, Türkiye'nin son günlerde gösterdiği itidali takdir ederken, bu zor koşullarda tehdide karşı uluslararası alanda ortak bir eyleme hazır olduklarını ve bunun Türk hükümetine büyük destek sağlayacağına inandıklarını ifade etti. Brown, "PKK terörünün önlenmesi için Irak hükümeti, Kürt bölgesel yönetimi ve diğer tüm ülkelerle, sizi temin ederim ki, tüm müttefiklerimiz, hem de Irak yönetimiyle birlikte, Irak'ın kuzeyinden kaynaklanan ve Türkiye'ye yönelen tehdidin ortadan kaldırılması için çalışıyoruz" dedi.

  İngiltere Başbakanı, Kıbrıs ile ilgili bir soruyu yanıtlarken de, sekteye uğrayan BM sürecinin yeniden hız kazanmasını istediklerini söyledi. Kıbrıs'ta kapsamlı çözüm için bir fırsattan söz eden Brown, "Kapsamlı çözüm yalnızca Kıbrıs'ta yaşamı daha iyi bir hale getirmekle kalmayacak, tüm Avrupa için de daha iyi bir sonuç çıkaracaktır" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı