Gündem Haberleri

  PKK'ya Balkan darbesi

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN, Selçuk ŞENYÜZ / VARNA
  04.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Demirel, Bulgaristan ve Romanya cumhurbaşkanları ile Varna'da gerçekleştirilen zirvede, PKK'nın Avrupa'ya insan ve uyuşturucu kaçırma trafiğine darbe vuracak deklarasyona imza attı.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bulgaristan'ın Varna kentine yaptığı günübirlik gezide Bulgaristan ve Romanya cumhurbaşkanları ile önemli bir zirveyi gerçekleştirdi. Üç cumhurbaşkanı, PKK'nın, insan ve eroin kaçakçılığında kullandığı Bulgaristan, Romanya güzergâhına darbe vuracak ortak bir deklarasyona imza attılar.

  Demirel ile Bulgar Cumhurbaşkanı Peter Stoyanov ve Romanya Cumhurbaşkanı Emil Constantinescu'nun yaptığı zirveden sonra yayımlanan bildiride Balkan hattındaki uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele için ülkelerin taahhütleri ifade edildi. Bildiriye göre, 1997 Kasım ayında Ankara'da uyuşturucu kaçakçılığı ve terörizm ile mücadele konusunda somut tedbirlerin alınacağı uzmanlar toplantısı yapılacak. Deklarasyona göre, bu üç ülke silah, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı, organize suçlar ve terör konusunda önlem alacaklarını taahhüt etmiş oldu. Bulgaristan Cumharbaşkanı Yunanistan'ın da katılacağı aynı tür bir toplantının 'yakın gelecekte' yapılacağını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı