Gündem Haberleri

  PKK'lıların öldürülmesine protesto yürüyüşü

  Arif ARSLAN/BATMAN, (DHA)
  15.05.2011 - 16:52 | Son Güncelleme:

  BATMAN’da, Şırnak’ta çatışmada öldürülen 12 PKK’lı için Gülistan Caddesi’nde ’Kürt Dil Bayramı’ etkinliği askıya alan BDP’liler, Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Meya-Der) üyeleri ile birlikte Sanat Sokağı’na yürüdü.

  Siyah bez üzerine 12 PKK’lıyı sembolize eden 12 karanfil bırakan Meya-Derli kadınlara, kalabalık kitle kafalarına geçirdikleri siyah bandajla destek verdi. Yürüyüşnten sonra konuşan BDP’nin Batman’da destekleği bağımsız milletvekili Bengi Yıldız, Şırnak’tan öldürülen 12 PKK’lıdan "Şehit" diye söz ederek, "Bölgede şehitlerimiz için 3 günlük yas ilan edildi. Bölgede halk kepenk kapatıyor. Biz de Pazartesi günü kepenklerin kapatılmasını istiyoruz" dedi.

  Gülistan Caddesi’nden Sanat Sokağı’na kadar yapılan yürüyüşe, Bağımsız milletvekili adayı Bengi Yıldız, Belediye Başkanvekili Serhat Temel, BDP il başkanı Saadet Becerikli ve İl Genel Meclis Başkanı Salih Aktan da katıldı. Polisin uzaktan izlediği yürüyüş ardından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını okuyan Meya-Der adına Sultan Ayaz, Başbakan Erdoğan’a çağrıda bulunarak, "Denenmiş ve sonuç alınmamış bu politikadan vazgeç. Bu dönemden itibaren hiçbir güç Kürtleri özürlük sevdasından alıkoymayacaktır. Bu süreçte gelişecek her olumsuzluktan AKP hükümeti ve Başbakan sorumludur. Bu halkı, karşına alma. Yoksa oluşacak her olumsuzluğun sorumlusu kendisi ve hükümetidir" dedi.

  "BÖLGEDE ŞEHİTLERİMİZ İÇİN 3 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ"

  Batman bağımsız milletvekili Bengi Yıldız yaptığı konuşmada, yürüyüş sırasında kahvede oturan bazı çevrelerin kalkmamasının ayıp davranış biçimi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

  "Unutmasınlar, onlarla bir arada yaşıyoruz. Bugün dil bayramıydı. Nedense bu ülkeyi yönetenlerin, bizim bayramlarımıza tahammülü yok. Son bir aydaki öldürülen gerilla arkadaşlarımızın sayısı arttı. Bugün PKK’nın hala ateşkesi var. Bölgede şehitlerimiz için üç günlük yas ilan edildi. Bölgede halk kepenk kapatıyor. Biz de Pazartesi günü kepenklerin kapatılmasını istiyoruz. Salı günü de lokal önünde yürüyüş yapılacak. Eğer tepki göstermezsek ok yaydan çıkmış olacak. Herkesin ortak bir ses vermesinin zamanı geldi."

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı