Gündem Haberleri

  PKK'lı tutuklular açlık grevini bitirdi

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Bayrampaşa'daki 40 PKK'lı tutuklu ve hükümlünün, bir iyiniyet gistergesi olarak açlık grevine son verdiğini açıkladı. Türk'ün açıklamasının ardından Aydın cezaevindeki PKK'lı 24 tutuklu da eylemlerine son verdi.

  Diğer hükümlü ve tutuklulardan da can kaybı olmadan eylemlerine son vermesini isteyen Türk, aksi takdirde meydana gelebilecek, ölüm ve sakatlıklardan, bu eylemi başlatanların, sürdürenlerin ve destek verenlerin sorumlu olacağını kaydetti.

  Türk, Adalet Bakanlığı çıkışında, halen bazı cezaevlerinde devam eden açlık grevleri ve ölüm oruçları hakkında bilgi verdi. Türk, PKK'lı tutuklulardan 40 kişinin açlık grevlerini sona erdirdiğini bildirdi. Türk, ''Dilekçelerde, ölümle sorunların çözülemeyeceğini, Adalet Bakanlığı ve hükümetin sorunların çözümü için çaba gösterdiğini, can kaybı olmadan eylemi sona erdirerek, kendilerinin de iyi niyet göstergesi olarak açlık grevine son verdirdiklerini bildirdiler'' diye konuştu.

  Adalet Bakanı Türk, diğer tutuklu ve hükümlüleri sağduyuya çağırarak, ''Çok geç olmadan, can kaybı yaşanmaan eylemi sona erdirmelerini bekliyoruz'' diye konuştu.

  AP'de önerge geri çekildi

  Türk, bugün bir diğer gelişmenin de Avrupa Parlamentosu'nda yaşandığını, F tipi cezaevleri ve ölüm oruçlarının görüşülmesi yönünde önerge verildiğini hatırlattı. Dışişleri Bakanlığı'nın bu konuda yoğun çalışmalar yaptığını, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nin, Türkiye'de ölüm oruçları ve F tipi cezaevlerine ilişkin çalışmalarını anlattığını ifade eden Türk, bu çalışmalarla, F tipi cezaevleri ve ölüm oruçlarına ilişkin görüşme önergesinin geri alınmasının sağlandığını bildirdi.

  Aydın'da da eylem bitti

  Aydın E Tipi Cezaevi'nde 24 hükümlü daha açlık grevine son verdi. Jandarma yetkililerinin verdiği bilgiye göre, cezaevinin 7 ve 15'nci koğuşlarında kalan PKK üyesi 24 hükümlü, saat 13.00 itibarıyla açlık grevine son verdiklerini bildirdiler. Yetkililer, önlem olarak cezaevi çevresinde tam donanımlı 2 ambulansın hazır bekletildiği kaydettiler.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı