Gündem Haberleri

  PKK'lı 'hacker'a 6 yıl 8 ay hapis

  A.A
  02.12.2009 - 12:17 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır'da “hırsız” şüphesiyle gözaltına alınan, evindeki CD ve DVD'lerde özel bir yöntemle şifrelenmiş Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) bağlı bazı birimlerin harekat planları, İstanbul Emniyet Müdürlüğü personel isim listesi ve bazı terörle mücadele şubeleriyle Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait gizli bilgiler tespit edilen sanık Ramazan Çakıl, yargılandığı davada 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanık Ramazan Çakıl ile avukatı Arif Altunkalem hazır bulundu.
  İddia makamı, önceki duruşmada mahkemeye sunduğu mütalaasını tekrarlayarak, sanığın TCK'nın “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçunu kapsayan 314/2. maddesi uyarınca cezalandırılmasını istedi.

  Sanık Ramazan Çakıl, yaptığı son savunmasında, mahkemeden tahliye talebinde bulundu. Sanık avukatı Altunkalem de müvekkilinin atılı suçlamalarla ilgili ayrıntılı ve samimi beyanlarda bulunduğunu, bu nedenle hakkında “etkin pişmanlık” hükümlerinin uygulanmasını talep etti.

  Mahkeme heyeti verdiği kısa bir aranın ardından sanık Çakıl'ı TCK'nın “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığı, “etkin pişmanlık” hükümlerinden yararlandıran mahkeme, cezayı 8 yıla indirdi.

  Sanığın yargılama sırasındaki davranışlarını da gözönünde bulunduran mahkeme, verilen cezayı 6 yıl 8 ay hapis cezasına çevirdi.

  CD VE DVD'LERE SAKLAMA KARARI

  Mahkeme heyeti, ayrıca sanık Ramazan Çakıl'ın evinde ele geçirilen ve içerisinde TSK, MİT ve polise ait gizli bilgilerin bulunduğu 924 adet CD ve 57 adet DVD ile çok sayıda hard diskin dava dosyasında delil olarak saklanmasını da kararlaştırdı.

  “HIRSIZ” ŞÜPHESİYLE YAKALANMIŞTI

  19 yaşındaki sanık Ramazan Çakıl, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde devriye görevi yürüten polisin, elindeki dizüstü bilgisayarının hırsızlık malı olabileceği şüphesiyle durdurup üst araması yaptığı ve bilgisayarında kısa yol olarak şifrelenen “MİT” yazılı bir dosyanın tespit edilmesi sonucu gözaltına alınmıştı.

  Soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Ramazan Çakıl'ın evinde ele geçirilen çok sayıda CD ve DVD'ler arasında yer alan ve içinde askeri ve emniyet teşkilatlarını ilgilendiren, iç ve dış güvenlikle ilgili gizli bilgilerin bulunduğu 2 DVD'yi, muhafaza altına almıştı.

  Sanık Ramazan Çakıl ilk ifadesinde 4 yıl önce Diyarbakır'da “Sniper Team” isimli bir hacker grubunda yer aldığını, bilgisayar konusundaki bilgi ve becerisi nedeniyle chat ve porno sitelerine virüsler gönderdiğini anlatmıştı.

  Virüs gönderdiği internet sitelerine giren şahısların bilgisayarlarına bu şekilde ulaştığını kaydeden Ramazan Çakıl, önemli bulduğu bilgileri arşivlemeye başladığını ifade etmişti.

  Ramazan Çakıl, hazırladığı bir DVD'yi terör örgütü PKK'nın Kandil'de bulunan yöneticilerinden Murat Karayılan'a ulaştırdığını, Karayılan'ın da kendisine selam gönderdiğini anlatmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı