Gündem Haberleri

  PKK'lı Bayık'a İran'dan 9 kişilik özel koruma timi

  Hürriyet Haber
  12.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İRAN'ın, PKK'nın lider kadrosundan Cemil Bayık'a 9 kişilik özel bir koruma timi verdiği ortaya çıktı. İran'ın ayrıca topraklarındaki kamplarda 1800 PKK'lıya kucak açtığı da saptandı.

  İstihbarat birimlerinin verdiği bilgiye göre, örgüt içindeki muhaliflerinin düzenleyeceği bir suikastten ciddi biçimde endişe eden Bayık, 27 Nisan günü Agay Muhammedi isimli İran istihbarat örgütü Savama ajanına başvurarak, kendisinin korumaya alınmasını istedi. Bunun üzerine, İranlı Tuğgeneral Solaymani komutasındaki özel kuvvetlerden 9 asker, Bayık'ı korumakla görevlendirildi. İranlı askerlerin sivil kıyafetle 6 Mayıs'tan itibaren koruma görevine başladığı belirtildi.

  Bu arada, toprakları içindeki terörist kamplarda 1800 PKK'lının bulunduğu saptanan İran, aynı zamanda Ermenistan'dan gelen teröristleri düzenli olarak Irak'a aktarıyor. Örgütün önde gelen isimlerinden Bayık, Osman Öcalan, Mustafa Karasu ve Kani Yılmaz ise İran-Irak sınırı Kandil Dağı mıntıkasındaki Şeno köyünden İran topraklarına doğru 3 kilometre mesafede bulunan ve ‘‘karargah’’ olarak adlandırılan bölgede barınıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı