Gündem Haberleri

  PKK'da Sakık şoku

  Hürriyet Haber
  24.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK, Mesut Barzani'ye sığınan ‘Parmaksız Zeki’ kod adlı Şemdin Sakık şokunu atlatmak için aleyhte propagandaya başladı. ERNK Avrupa temsilcilerinden Kani Yılmaz, Sakık'ın komutan olmadığını öne sürerek, teslim olmasını, ‘‘Kof ve abartılı bir kişiliğin ihanete sığınması’’ olarak niteledi. Ülkede Gündem Gazetesi'nde dün yer alan açıklamada Kani Yılmaz, Sakık'ın yıllardır PKK saflarında suç işleyerek ‘ur’ haline geldiğini savundu, Türk istihbaratının uzun zamandır peşinde olduğunu kaydetti. Yılmaz, Türk basınının Sakık'ı ikinci adam olarak lanse ederek, bu durumu PKK'nın tükenişi olarak göstermeyi amaçladığını öne sürdü.

  Apo, Sakık'ı bıyıksız bırakıp aşağılamış

  Türk Silahlı Kevvetleri'nin art arda düzenlediği operasyonlardan sonra dağılma noktasına gelen yasadışı PKK örgütünde iç sorgulama yapıldığı ortaya çıktı. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın, yenilginin nedeni olarak gördüğü aralarında Şemdin Sakık'ın da bulunduğu 5 merkez komite üyesini kendisinin sorguladığı öğrenildi. 7 Ekim 1997'deki sorgulamada Sakık'ın bıyığının kesik olduğu dikkat çekti. Öcalan tarafından Sakık'ın bıyığının kesilmesinin ceza olduğu ve örgüt dilinde iyi bir gerilla olmadığını herkese teşhir ettirmek için yapılan bir uygulama olduğu öğrenildi. Sorgulamanın bir bölümünde Öcalan ile Sakık arasında şu dialog geçti:

  A. Öcalan: Seni yaratmak, büyütmek önemli. Aile koşullarında da büyük hakaretlere maruz kalmışsın.

  Ş. Sakık: Doğrudur. Tutunamadım. Dağda kalmanın etkisi var. Dağ koşullarında canavarlaşıyorsun.

  A. Öcalan: Sen kendine ihanet ettin. Yaşamıyorsun. Sen kendin bile ‘örgüt beni cezalandırma noktasına götürüyor’ demiştin.

  Bu sorgulamadan sonra Şemdin Sakık'ın ve diğer merkez komite üyelerinin yetkileri iptal edildi. Sakık gözaltına alınırken, diğer merkez komite üyeleri ise pasif görevlere getirildi. Komutanlardan sadece Numan Uçar'ın askeri yetkileri elinden alınırken, Rusya ERNK'ya sivil temsilci olarak atandı. Bu arada hakkında alınan infaz kararının PKK'nın yapılacak 6'ıncı kongresine kadar gerçekleşmeyeceğini öğrenen Sakık, bir grup adamıyla yaklaşık 1 ay önce kaçarak Barzani'ye teslim oldu.

  Bu arada ERNK Avrupa temsilcilerinden Kani Yılmaz, Sakık'ın komutan olmadığını öne sürerek, teslim olmasını, ‘‘Kof ve abartılı bir kişiliğin ihanete sığınması’’ olarak niteledi. Ülkede Gündem Gazetesi'nde dün yer alan açıklamada Kani Yılmaz, Sakık'ın yıllardır PKK saflarında suç işleyerek ‘ur’ haline geldiğini savundu, Türk istihbaratının uzun zamandır peşinde olduğunu kaydetti.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı