Gündem Haberleri

  PKK yollara antitank mayını döşüyor

  Şenol ÇAKIR/ŞIRNAK, (DHA)
  07.05.2008 - 09:53 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü PKK'nın, Türkiye sınırlarında bulunan elemanlarına, askerlerin geçiş istikametindeki stratejik yollara tahrip gücü daha yüksek olan anti tank mayını döşemesi talimatı verdiği belirtildi. Askeri personel taşıyıcılarını etkisiz kılmak amacında olan teröristlerin, bu mayınları yol kenarlarına ve asfaltın altına yerleştirerek tuzaklama yaptığı kaydedildi.

  Güneydoğu bölgesinde ses getiricek terör eylemleri planlayan PKK'nın, sınır bölgelerinde yoğunlaşan askeri sevkiyat konvoylarına bombalı saldırılar düzenlemeye hazırlandığı ortaya çıktı. İstihbarat birimlerine ulaşan bilgilere göre bomba, suikast ve sabotaj eğitimi alan bir grup PKK’lı terövrist, ekipmanlarıyla birlikte Türkiye’ye sızdı. Örgütten talimat alan bu teröristler, Şırnak ve Hakkari bölgesinin dağlık alanlarında yuvalanan diğer örgüt mensuplarıyla birlikte askerlerin geçiş istikametindeki yollara tahrip gücü daha yüksek olan anti tank mayınları döşeyecek.

  ASFALTIN ALTINA YERLEŞTİRECEKLER

  Hain plana göre teröristler, ‘AT’ adı verilen Anti Tank mayınlarından bir bölümünü virajlı yol kenarlarındaki toprak zemine gizleyecek. Yine bazı güzergahlardaki asfalt yol kare veya daire biçiminde kesilip kapak gibi çıkartacak. Oluşturulacak boşluğa mayının yerleştirilmesinden sonra üzeri yine aynı asfalt parçasıyla kapatacak. Frekans karıştırıcı Jammer cihazın patlamayı engellememesi için de mayın kablo bağlantısı ile ateşlenecek. Böylece çok güçlü patlayıcı olan anti tank mayını ile askeri araçların havaya uçurulması hedeflenecek. Terör örgütünün, Mehmetçiğin arazi arama tarama faaliyeti yaptığı bölgelerdeki patika yollara düşük tahribatlı Anti Personel ‘AP’ mayınlardan da döşemeyi planladığı ileri sürüldü. Bu arada 2008 yılının ilk 4 ayında yola tuzaklanmış 10 antitank mayını ile 2 antipersonel mayının güvenlik güçlerince bulunarak imha edildiği bildirildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı