Gündem Haberleri

  PKK yılda 100 milyon dolar topluyor

  Uğur ERGAN / ANKARA
  22.09.2005 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Türkiye ve ABD, terör örgütü PKK’nın mali kaynaklarına etkili bir darbe indirmek için ortak bir çalışma grubu oluşturma kararı aldı. Geçen hafta Türkiye’de görüşmelerde bulunan ABD Maliye Bakanlığı uzmanlarının temasları belli olmaya başladı.

  Türk ve ABD’li uzmanların ilk buluşmasında PKK’nın yılda 100 milyon dolara yakın para topladığı belirlendi. İki ülke uzmanlarının üzerinde mutabık kaldığı konular şöyle:

  Örgütün mali kaynaklarının kurutulması için iki ülke yetkililerinin belirli aralıklarla ‘ortak çalışma grubu’ anlayışında biraraya gelmesi.

  Terör ve maliye uzmanları öncelikle bir envanter çalışması yapacak. Örgütün başta Avrupa olmak üzere değişik ülkelerde faaliyet gösteren kuruluşları tam belirlenecek.

  İki ülke istihbaratı arasında, örgüte mali aktarım dahil tüm alanlarda bilgi paylaşımı yapılması.

  PKK, mali kaynağının önemli bir kesimi Avrupa’da yaşayan Kürt kökenli vatandaşlara yaptığı baskılarla sağlıyor. Haraç toplama, uyuşturucu trafiği ve insan tacirliği önemli yer tutuyor. Örgütün yılda 100 milyon dolar topladığı tahmin ediliyor.

  PKK, mali kaynak aktarımının önemli bir kesimini bankalar yerine özel kuryelerle yapıyor. Sıradan kişiler üzerine açılan paravan banka hesapları kullanılıyor. Kurye trafiğinin kesilmesi için önlem alınacak. Banka hesabı belirlendiğine el konulması için çalışılacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı