Gündem Haberleri

  PKK’ya karşı iki özel koordinatör

  Uğur ERGAN
  08.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK ile mücadele için karşılıklı çözüm yolu arayan ABD ve Türkiye, bu konuda koordinasyonu sağlayacak iki temsilci atayacak. Diplomatik kaynaklar, koordinatörlerin emekli bir asker veya diplomat olacağını belirttiler.

  ABD Başkanı George W. Bush ile Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın geçen 22 Temmuz’da Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’le yaptıkları görüşmelerde, PKK’ya karşı karşılıklı "özel koordinatör" atamayı teklif ettikleri öğrenildi. Teklife Erdoğan ve Gül’ün sıcak baktılar. ABD henüz temsilci atamadığından, Türkiye de isim belirlemedi. ABD’nin kısa sürede özel temsilcisini ataması bekleniyor.

  ABD EMEKLİ ASKER ÖNERDİ

  Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ABD tarafı kendi "PKK özel koordinatörü"nün emekli bir asker olabileceğini bildirdi. Türkiye, ABD’nin yapacağı atamaya göre, özel temsilcisini belirleyecek. Bir Dışişleri yetkilisi, "ABD emekli bir asker atarsa, Türk karşıtın emekli asker olması şartı bulunmuyor. ABD’nin ataması değerlendirilirve Türkiye’nin PKK özel temsilcisi belirlenir" dedi.

  DİREKT GÖRÜŞEBİLECEK

  Koordinatörlerin nasıl çalışacağı şöyle açıklandı:

  "PKK terörü ile ilgili ABD yönetimine bilgi vermek gerektiğinde, konunun birçok masadan geçmesi gerekiyordu. ABD’li temsilci gerek gördüğünde Başkan Bush, Dışişleri Bakanı Rice veya üst düzey bir Amerikalı komutan ile görüşebilecek. Aynı şekilde Türk temsilci de Erdoğan’la, Gül’le veya Genelkurmay’daki üst düzey komutanlarla bir araya gelebilecek."

  TALABANİ: TALİMAT VERDİM

  Bu arada Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani önceki gün görüştüğü Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ünal Çeviköz’e de PKK bürolarının kapatılması için gereken talimatı verdiğini yineledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı