Gündem Haberleri

  PKK telsizinden Apo'ya: Geri zekalı, örgütü mahvettin

  Hürriyet Haber
  17.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK, Mehmetçik karşısında aldığı darbelerle dağılma sürecine girerken, örgüt lideri Abdullah Öcalan telsizle konuşurken araya giren bir terörist, ‘‘Geri zekalı, örgütü mahvettin’’ diyerek engelleme yaptı.

  Örgütün iki numaralı ismi Şemdin Sakık'ın Kuzey Irak'ta yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinin ardından PKK içinde yaşanan şokun etkileri sürüyor. Güvenlik güçlerinin iki gün önce yaptığı tesbitlere göre Abdullah Öcalan, telsizle teröristlerle konuşmak istedi. Öcalan konuşmasına, ‘‘Arkadaşlarımın dikkatine’’ diye başlarken, başka bir PKK'lı telsizle araya girip, ‘‘Geri zekalı, örgütü mahvettin’’ diyerek konuşmasını kesmeye çalıştı. Öcalan, bu tepkiyi duymazlıktan geldi. Yetkililer, gelişmelerle ilgili olarak, şu değerlendirmede bulundu:

  ‘‘Bozgun dönemine adım atan PKK'da, Apo'ya başkaldırının ayak sesleri duyulmaya başladı. Örgütün ağır yara almasında Apo'yu sorumlu tutanların sayısı giderek artıyor. Örgüt üyeleri, ilerleyen tarihlerde seslerini daha da yükseltecekler. PKK'da eleştiriyi aşarak, hakarete varan bu gelişmeler, örgütten kopmaları ve örgüt içi infazları artıracak.’’

  Bu arada Diyarbakır'da Jandarma İstihbarat biriminde sorgusu süren Şemdin Sakık'ın tutuklanıp konulacağı ve PKK'ın önemli itirafçılarının da tutuklu bulunduğu Diyarbakır E-Tipi cezaevinin ‘‘korunmasına yönelik’’ yeni düzenlemeler yapılacağı öğrenildi. Diyarbakır hha Bürosu'nun haberine göre Sakık için özel bir bölüm yapılacak.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı