Gündem Haberleri

  PKK Suriyeli Kürtlerle çatıştı

  A.A
  07.05.2008 - 11:01 | Son Güncelleme:

  Suriye'de haraç alma ve çocuk kaçırma olaylarıyla son zamanlarda gündeme gelen terör örgütü PKK, Kürt aşiretleriyle yine çatışmaya girdi. Bir aşiret liderini kaçırmaya çalışan teröristlerden 2'si ölürken, aşiretten bir kişi de yaşamını yitirdi.

  Terör örgütü elebaşı Murat Karayılan'la liderlik kavgasına giren örgütün sözde askeri sorumlusu Fehman Hüseyin'in adamları Suriye'de kan dökmeye devam etti. Ayn El Arap bölgesindeki şiddet eylemlerini tırmandıran teröristler önceki gece, bölgenin önde gelen Ketkan Aşireti'nin lideri Enver Basravi'yi kaçırmaya çalıştı. Amaçlarına ulaşamayan terör örgütü mensupları aşiret mensuplarıyla girdikleri silahlı çatışmada da iki kayıp verdi. Çatışmalar sırasında Ketkan aşiretinden bir kişi de yaşamını yitirdi.

  Bu arada Suriyeli güvenlik güçlerinin bir süre önce terör örgütüne yönelik gerçekleştirdiği operasyon kapsamında 11 silahlı adamıyla birlikte yakalandıktan sonra cezaevine konulan örgütün bölge sorumlularından Osman Muhammed Süleyman'ın öldüğü bildirildi. Hastalığının ağırlaşması sebebiyle tedavi olması için cezaevinden salıverilen Süleyman, iki gün önce eceliyle ölürken, “Dr.Bahoz” kod adlı Fehman Hüseyin, yakın adamının ölümünden Suriyeli güvenlik güçlerini sorumlu tuttu. Bir grup teröristi bölgeye gönderdiği kaydedilen terörist Hüseyin'in, adamlarına “Osman Muhammed Süleyman'ın intikamının alınması” talimatını verdiği belirtildi.

  Suriye'de yaşanan son olayların ardından Ayn Al Arap bölgesinde yaşayan Kürt ailelere baskı yapan terör örgütünün “bağış” adı altında haraç istediği bildirildi. Haraç vermeyen ailelere çocuklarının kaçırılması ile göz dağı verildiği, ailelerin tehditler karşısında güvenlik birimlerinden yardım istedikleri vurgulandı.

  5 ÖRGÜT MENSUBU TUTUKLANDI

  PKK'lı teröristler ile Kürt aileler arasında yaşanan gerginliğin devam ettiği, güvenlik güçlerinin bölgede faaliyet gösteren terör örgütüne yönelik operasyonlarını
  aralıksız sürdürdüğü belirtildi. Operasyonlar kapsamında son olarak 5 terör örgütü mensubunun yakalandıktan sonra tutuklandığı kaydedildi.

  Geçen ay Ömer Kokuyan'ın elebaşılığını yaptığı bir grup PKK'lı terörist, yörede KDP yanlısı olarak bilinen ve teröristlerin baskılarına boyun eğmeyen Şeyho Ketkan ve ailesine silahlı saldırıda bulunmuş, çıkan çatışmada Şeyho Ketkan'ın oğlu Alaettin Şeyho Ketkan, teröristlerden ise Ömer Kokuyan'ın kardeşi Bekir Kokuyan ve yeğeni Halil Bekir Kokuyan ölmüştü.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı