Gündem Haberleri

  PKK silahlarını şartsız bırakmalı

  Kasım Cindemir / WASHINGTON
  23.08.2009 - 00:54 | Son Güncelleme:

  IRAK Kürt Bölgesi Yönetimi Washington Temsilcisi Kubad Talabani, Türkiye’deki Kürt açılımından cesaret bulduklarını belirtti ve "Herkes için bu ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır. Umarız, sonuç, sürdürülebilir barış ve istikrar olur" dedi.

  Hürriyet’e konuşan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin oğlu Kubad Talabani, kimseye tavsiyede bulunmanın kendi işleri olmadığını vurguladı, ancak PKK’nın silahlarını hiçbir koşul ileri sürmeden bırakması gerektiğini kaydetti. Talabani, "Bugün artık çözüm yolu siyaset ve diplomasidir" diye konuştu.

  Türkiye ile Kürt Bölgesi Yönetimi arasında geçen yıldan beri çok iyi bir anlayışın doğduğunu, zaten çok gelişmiş olan ekonomik ilişkilerin yanı sıra siyasi ilişkilerde bir olgunlaşmanın yaşandığını belirten Talabani, iklimin her iki taraf için de değiştiğini ve bunu daha da geliştirmeyi arzuladıklarını söyledi. Kubad Talabani, Irak’ın içindeki sorunların, Türkiye ile iyi ilişkiler istemeleriyle ilgili olmadığını belirtti.

  Kürtler’in tarih nedeniyle güvensizlik ve terk edilme korkusu yaşadığına işaret eden Kubad Talabani, ancak ABD ile ilişkilerinin de olgunlaştığını, Irak’tan çekilse bile, Washington’un Irak ve Kürt bölgesi ile siyasi ve ekonomik angajmanının süreceğini ifade etti. Talabani, "ABD’nin Irak’a olan ilgisi daha çok uzun zaman devam edecek" dedi. Talabani, ABD’nin, Irak’ın Kürt Bölgesi’nde askeri anlamda üslenmeyi istemesinden memnunluk duyacaklarını söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı