Gündem Haberleri

  PKK, sağlığı nasıl vurdu

  Nuray BABACAN / ANKARA
  08.10.2015 - 21:19 | Son Güncelleme:

  SAĞLIK Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Ankara’daki büyükelçilere mektup göndererek, terörün sağlık hizmetleri üzerinde yarattığı sonuçları paylaştı. Mektupta, son aylarda terör örgütü PKK’nın engellemeleri sonucu yaşanan sağlık sorunlarının bilançosu çıkartıldı.

  Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş imzasıyla 2 Ekim’de gönderilen mektupta, yabancı ülkelerin olayı bu açıdan değerlendirmeleri istenerek şöyle denildi:

  “Terör örgütü, ayrım yapmaksızın gerçekleştirdiği saldırılar ile kaos ortamı oluşturmaya çalışarak kamu hizmeti sunanları ve sağlık çalışanlarını bölgeyi terk etmeye zorlamaktadır. Ayrıca bölgedeki pek çok hastane ve sağlık tesisi silahlı saldırılarla taciz edilmiş, hizmet vermeleri engellenmek istenmiştir.
  Kontrolümüz dışında gelişen olaylar neticesinde bölgedeki sağlık hizmeti sunumunu gerçekleştiren sağlık personelinin can güvenliği dolayısıyla sağlık hizmeti vermede zorluklar yaşadığı, birçoğunun da görevinden ayrıldığı üzücü bir gerçektir. Bu kapsamda, bölgedeki hekim ihtiyacının karşılanması amacıyla birinci basamak sağlık hizmeti vermek amacıyla bölgeye tayin edilen 558 hekimin yüzde 56’sı güvenlik sorunu nedeniyle göreve başlayamamıştır.


  ULAŞIM ENGELLENİYOR


  Ülke genelinde aile hekimlerimizce yürütülen gezici sağlık hizmetleri sunumu sekteye uğramıştır. Coğrafi şartların ve ulaşım imkânlarının zor olduğu bu illerin kırsal kesimlerindeki yaklaşık 2.5 milyon vatandaşımızın, personelinin can güvenliği nedeniyle köylere, mahallelere ulaşamaması sonucu sağlık hizmeti alımı kısıtlanmıştır. Hastanelerdeki muayene sayılarında yüzde 25’lere varan azalmalar olurken, acil muayene sayısı yaklaşık yüzde 17 artmıştır.


  TÜM DÜNYANIN SORUNU


  Bölgedeki sağlık evlerinde Mayıs 2015 itibariyle 970 olan sağlık personeli sayısı ekim ayında 461’e kadar gerilemiştir. Temmuz ve ağustos aylarında göreve yeni başlayan 325 sağlık personeline rağmen bu sayı giderek azalmaktadır. Bu kirli ve çağdışı anlayışla mücadele etmek sadece terörü yaşayan ülkelerin değil tüm dünyanın görevi olmalıdır.”

  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı