GeriGündem PKK, Meclis'e sızacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

PKK, Meclis'e sızacak

Demokratik Kitle Partisi'nin (DKP) kapatma davasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Başsavcı Vural Savaş, ‘‘PKK, Türkiye'de her yere sızmaya çalıştığı gibi TBMM'de de temsilcilerini bulundurmak amacıyla birtakım partiler kurdurmakta ve bu partileri desteklemekte’’ dedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, PKK'nın, TBMM'ye sızma peşinde olduğunu söyledi. Savaş, Güneydoğu Anadolu'da bir tek Kürt vatandaşının bile PKK'nın izni dışında siyaset yapamadığını öne sürdü.

Demokratik Kitle Partisi'nin (DKP) kapatma davasında PKK'ya ilişkin açıklamalarda bulunan Başsavcı Savaş, RP'nin kapatılma davası nedeniyle kendisini eleştiren Avrupa ve ABD'ye de çok sert yanıt verdi. Güneydoğu Anadolu'da bir tek Kürt vatandaşının bile PKK'nın izni dışında siyaset yapamadığını savunan Savaş, ‘‘PKK, Türkiye'de her yere sızmaya çalıştığı gibi TBMM'de de temsilcilerini bulundurmak amacıyla birtakım partiler kurdurmakta ve bu partileri desteklemekte, onun dışındaki Kürt vatandaşlarına bu konuda hayat hakkı bile tanımamaktadır’’ dedi.

DKP'nin, PKK ‘onayını’ alan bir parti olduğunu ima eden Savaş, şunları söyledi:

‘‘Davalı partinin genel başkanının, hazırladığı program ve tüzüğün Anayasa ile bağdaşmadığını bilmemesine olanak yoktur. Şimdiye kadar bu bölücü partilerden pek çoğunu Anayasa Mahkemesi kapattı. Bunların üyelerinden, yöneticilerinden yurtdışında yaşama durumunda olanların hepsi kendilerinin aslında PKK ile organik bağ içinde olduklarını açıkladılar.’’

RP'nin kapatma davası nedeniyle kendisini eleştiren Avrupa ve ABD'ye de yanıt veren Savaş, tüm ülkelerde vatan hainliği kavramı olduğunu hatırlattı. Savaş, ‘‘Ülke bütünlüğü aleyhine faaliyet göstermek, siyasiler için de vatan hainliği kapsamı içinde mütalaa ediliyor. Biz her şeyden önce ülke bütünlüğünü korumakla görevliyiz’’ dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle