Gündem Haberleri

  PKK’lı tetikçiye arkadaşları götürmüş

  Özgür CEBE / DHA
  25.10.2005 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır’da sokak ortasında öldürülen Hikmet Fidan’ı, PKK’dan ayrılanların kurduğu PWD örgütündeki arkadaşları, PKK’lı tetikçiye teslim etmiş. Fidan’ın tutuklanan arkadaşları, ‘Hikmet’i vermesek bizi öldüreceklerdi. PKK bu olayla PWD’ye gözdağı vermek istedi’ dedi. Diyarbakır’da 6 Temmuz’da öldürülen eski HADEP Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Fidan’ın, örgüt arkadaşlarınca PKK tetikçisine teslim edildiği ortaya çıktı.

  Tutuklanan zanlılardan Veysi Akgönül, savcılıkta verdiği ifadesinde, arkadaşları Hikmet Fidan’ı PKK’lı tetikçiye teslim ettiklerini itiraf etti. Akgönül, ifadesinde şöyle konuştu:

  OTELDEN ALDIK

  ‘PKK’dan ayrılanların oluşturduğu PWD (Yurtsever Demokrat Parti) adına faaliyetlerimiz vardı. PKK’nın dağ kadrosundan bir tetikçi Diyarbakır’da bizimle görüştü. Fidan’ı kendilerine teslim etmemizi aksi halde bizim öldürüleceğimizi söyledi. Ben de Fidan’ın kaldığı otele gittim, kendisiyle görüştüm. Sonra da onu olayın olduğu yere Fırat Karahan’la birlikte götürdük. bizi bekleyen örgüt elemanına kendisini teslim ettik. Hikmet’i onlara vermeseydik, bizi öldüreceklerdi.’

  ÖCALAN’A GÖZDAĞI

  Fırat Karahan ise ifadesinde, PKK’nın bu olayla PWD’ye gözdağı vermek istediğini ve özellikle Diyarbakır’daki faaliyetlerini engellemeye çalıştığını belirterek şunları söyledi: ‘Fidan, PWD’nin Türkiye koordinatörüydü. Bu olaydan sonra korkan Osman Öcalan, bizzat kurucusu olduğu PWD’den ayrılma kararı aldı. Diyarbakır’a gelen tetikçiye kimin talimat verdiğini bilmiyorum. Ama Hikmet’i, biz oraya götürmemiş olsaydık. PKK bizi vuracaktı. Ben olaydan sonra İstanbul’a gittim.’

  TETİKÇİ BELLİ

  Fidan’ı öldüren PKK’nın dağ kadrosundaki tetikçinin halen Diyarbakır kırsalında faaliyette olduğu ve kimliğinin saptandığı belirtildi. Mahkemeden alınan telefon dinleme kararıyla tetikçinin olayın olduğu gün, yarım saat içinde Karahan ve Akgönül ile 19 kez görüştüğü de belirlendi.

  TEHDİT ETMİŞ

  Fidan’ın öldürülmesinden sonra da tetikçiyle diğer zanlılar arasında telefon görüşmesi yapıldığı anlaşıldı. Tetikçinin, ‘Diyarbakır’ı terk edin yoksa hepiniz Hikmet gibi geberirsiniz’ gibi tehditler savurduğu belirtildi. Bu olaydan sonra Fırat Karahan’ın İstanbul’dan sahte pasaportla yurt dışına kaçmak isterken yakalanarak Diyarbakır’a getirildiği açıklandı.

  Ankara’ya akıl verdi: PKK’ya genel af çıkarın

  IRAK
  Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Türkiye’nin Güneydoğusu’ndaki çatışmaların sona erebilmesi için, Ankara’nın PKK militanlarına yönelik genel af ilan etmesi gerektiğini öne sürdü. İngilizce yayınlanan New Anatolian Gazetesi’ne konuşan Talabani, PKK militanlarını dağdan indirmenin mümkün olduğunu savunurken, ‘Ayrıca Türkiye’nin Irak hükümetiyle bir nevi işbirliğine gitmesi, konunun çözümüne yardımcı olur’ dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı