Gündem Haberleri

  PKK kurbanları

  Hürriyet Haber
  20.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bebek katili kanlı örgüt çocukların hayatlarını karartıyor. Ya anne-babalarını acımasızca katlederek ya da terör okullarında eğitip, dağlara ölüme göndererek...

  Türkiye’de ağlatıyor

  İstanbul Göztepe'deki Mavi Çarşı'ya düzenlenen hain PKK saldırısında kaybettiği annesi Fevziye Şahinöz'ün cenaze töreninde, 8 yaşındaki Lara'nın dramı, herkesin gözlerini yaşarttı. Lara, anne sevgisini doya doya yaşayacağı yaştaydı. Ancak, hainler ona bu sevgiyi çok görmüştü. Artık sarılacağı, ‘‘Anneciğim’’ deyip doya doya öpebileceği annesi yoktu. Terör, onu bu küçük yaşında annesinin cenaze törenine katılmaya mahkûm etti. Fikirtepe Gözcübaba Camii avlusunda annesinin Türk Bayrağı'na sarılı tabutuna kapanıp, gözyaşlarına boğulan, yere düşen bir karanfili usulca alıp tabutun üzerine bırakan Lara, artık annesizdi... Bebek katilleri, bu kez bir bebeği annesiz bırakmıştı.

  Bu arada Fevziye Şahinöz, memleketi Kastamonu'nun Araç İlçesi'nde dün bir yıl önce kaybettiği annesinin yanında toprağa verildi.

  (Fotoğraf, Sabah'tan alınmıştır)

  501 çocuk öldürdüler

  Gözü dönmüş teröristlerin Güneydoğu'da özellikle 1987-94 yılları arasında düzenlediği hain saldırılarından çocuklar da paylarını aldı. Aralarında henüz adı bile konulmamış bir kaç günlük bebeklerin de bulunduğu çocuklardan 501'i acımasızca kurşuna dizilerek katledildi. Teröristlerin hain saldırılarında 624 çocuk da çeşitli yerlerinden yaralandı. Aynı süre içerisinde Güneydoğu Anadolu'da toplam 511 kadın katledilirken, çocukları anne sevgisinden yoksun bırakıldı. 19 Temmuz 1987 tarihinden bu yana Güneydoğu'da silahlı saldırı sonucu yaralanan kadın sayısı ise 776 olarak açıklandı. Suçları PKK terörüne karşı çıkmak olan 3 bin 326 yetişkin erkek aynı süre içerisinde katledilirken, 3 bin 389'u yaralandı. Böylece annesiz veya babasız kalan bölgedeki çocuk sayısı 3 bin 837'yi buldu.

  Teröristlerin saldırılarında gelecek kuşakları eğitmek amacıyla devletin vatandaşlarından topladığı paralarla yaptırdığı 112 okul tamamen, 114'ü ise kısmen tahrip edildi. Minik öğrencilerin beyinlerinin aydınlanmasını istemeyen teröristlerin eğitimcilere yönelmesi sonucu 153 öğretmen acımasızca katledildi. Okulların yakılması, öğretmenlerin katledilmesi nedeniyle halen Güneydoğu'daki 2 bini aşkın köy ve mezradaki okulun kapalı olduğu ifade edildi.

  Yunanistan’da zehirliyor

  Yunanistan'daki Lavrion Kampı, İstanbul'dan çok uzaklarda. Burada da çocuklar var. Ancak, Göztepe'deki Lara ile bu çocukların dünyaları çok farklı. Oyun ve eğitim yaşındaki Lavrion çocuklarının yürekleri, beyinleri her geçen gün biraz daha kin ve zehirle dolduruluyor. Küçücük parmaklarıyla, yaşamlarını zehirleyen büyüklerine özenip, kendilerine doğrultulan her objektif ve kameraya, ‘‘Zafer işareti’’ yapıyorlar. İstanbul'daki Lara'nın, Lavrion'daki çocukların aslında suçluları aynı: PKK. Teröristlerin hain saldırısı sonucu Lara'nın sevgi dolu yüreği, annesinin ardından gözyaşlarına boğulurken; Lavrion'daki çocuklar da yüreklerine düşmanlık tohumları ekilerek, zehirlenerek ve karanlık bir geleceğe doğru sürükleniyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı