Gündem Haberleri

  PKK, K.Irak'ta kontrol yapıyor

  Can HASASU/KERKÜK
  20.09.2005 - 15:54 | Son Güncelleme:

  PKK, K.Irakta kontrol yapıyor

  Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) bağlı bölgelerde rahatça faaliyet göstermeye başlayan terör örgütünün, Kandil Dağı’ndan çok uzak noktalarda bile kontrol noktaları oluşturacak kadar ileri gittiği bildirildi.

  Türkmeneli televizyonunun haberine göre, KYB denetimindeki Sengeser kasabası yakınlarındaki Kortek bölgesinde kamp kuran PKK teröristleri, yollarda kurduğu kontrol noktalarında bölgeye girmek isteleyenleri sıkı bir kimlik kontrolünden geçiriyor, tüm araçlar da kayıt altına alınıyor. Üzerinde Abdullah Öcalan’ın resminin bulunduğu sarı bir flamanın asılı olduğu kontrol noktasında kadın ve erkeklerden oluşan silahlı teröristler nöbet tutuyor. Kampta Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi’nin tabelası da yer alıyor.

  Amerikalı ve Iraklı yetkililerin terör örgütlerini reddeden tutumuyla çelişen görüntüler bölgede yaşayan Türkmenler ve Türk makamları arasında rahatsızlık uyandırdı.

  Süleymaniye bölgesinde daha önce ABD kuvvetleriyle birlikte düzenlediği operasyonlarla Ensar El İslam örgütünün varlığını sonlandıran KYB’nin PKK’ya karşı aynı tavrı göstermemesi huzursuzluğa neden olurken, Irak hükümeti güvenlik teşkilatlarının PKK gibi sınırları içerisinde faaliyet gösteren terör örgütleriyle mücadele edecek güçte olmadığını belirtiyor.

   (DHA)

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı